World of Tanks Taktikleri oyun nasıl oynanır bilgiler

World-of-Tanks oyun hakkinda bilgiler

World of Tanks
Simülasyon ögeleri barındıran arcade diyebileceğimiz, klasik wasd ile enstrumanları yönettiğiniz, RPG ögeleri barındıran, özellikle ww2 tanklarına meraklıların bayılacağı bir MMO.

Oyunun betası temmuz 2010’da başladı ve şuan açık beta konumunda.

Oyunu www.Worldoftanks.Eu adresinden kayıt olup indirebilirsiniz. (.Com uzantılı adresten indirmeye kalkmayın, doğrudan US serverinde oynamaya başlarsınız ve pinginiz 200 aşağısına inmez)
Oyunda Türkçe dil desteği bulunmakta. Yapmanız ihtiyaç duyulan oyunun başlangıç ekranında İngiliz bayrağının yerine tıklayıp Türk bayrağını seçmek.

Dikkat: Username kısmına yazacağınız isim, bununla birlikte oyun içindeki nick’iniz olacak. Sonrasında benim nick’im benzer biçimde gülünç bir şeye kalmayın 🙂
Oyun içi iletişim hakkında:
Oyunda clan sistemi aslına bakarsak başladı. İletişime geçerek isminize clan tag’i ekletebiliyorsunuz. Yamalarla bu konuda oyun içi destek gelecek.
Alttaki rehber yazı uzun ve çöp şeklinde oldu. Oyuna yeni başlayanlar için dirimsel bir bilgi, sonlarda da yer alıyor olabilir. O yüzden hepsini okuyun.
Bir süre geçince yer kaplamaması için spoiler içine alırım ve yazıyı da daha tertipli hale getiririm. Şimdilik bu haliyle kalsın 😀

Oyun Hakkında Bilgiler:world-of-tanks-ooooooooo

– Oyun, beta’daki haliyle, karşılıklı iki takımın bir harita üzerinde zırhlı enstrumanlarla harpması üzerine kurulu. Her takımda 15 oyuncu olmak üzere toplam 30 oyuncu vardır. Üstteki Battle tuşuna basınca, auto balance sistemi sizi, gücünüze uygun bir oyunun içine atar. Devamlı oynayan binlerce oyuncu bulunmuş olduğundan, günün her saati nerede ise hiç beklemeden girersiniz.
Şuanda oyunu Avrupa sunucunda oynuyoruz ve ping sağlıklı bir bağlantı ile 75-110 arası geliyor. Oyun serveri Almanya’da bulunmakta.
– Kullanabileceğiniz çalgılar, 5 sınıftır: Light Tank, Medium Tank, Heavy Tank, Tank Destroyer ve SPG(self-propelled gun).
– Mevcut olarak, sadece Alman, Sovyet ve Fransız enstrumanları oyunda yer almakta(Sovyet kısmında Premium olarak İngiliz tankları da var). Kasım 2010’da, Amerikan tankları da eklenecek. Ek olarak, ingiliz ve Japon enstrumanlarının gelmesi de konuşuluyor.
– Oyuna başladığınızda, elinizde Sovyet ve Almanların en güçsüz iki tankı, MS-1 ve LeichtTraktor(LoLTraktor :D) bulunur. Bunun yanında, bazı dönemlerde yeni üyelere özel tanklar da hediye edilebiliyor. örneğin bir süredir premium tanklardan Valentine de veriliyordu. Umarım hala veriliyordur)
– Oyunda para birimi olarak credit ve gold mevcuttur. Oyun tam sürüme geçtiğinden artık Gold’u para ile almak mecburiyetindeyiz.
– Experience ise öteki önemli kıymet. Bunda da, standard experience ve free experience olmak üzere iki değer vardır. Standard experience, her aracınızın bir tek kendisi için kullanabileceğiniz özel exp değeridir. Free ise, elinizdeki tüm araçlar için kullanabileceğiniz ortak experience’tir. Standard experience’i sadece harparak kazanabilirsiniz. Free ise, hem elinizdeki elite tankların(değineceğim) experience’lerini gold harcayıp free’ye dönüştürerek kazanılır, aynı zamanda girdiğiniz her harpta free exp kıymeti de az da olsa artar.

– Para birimlerinin kullanım alanları:
Credit: Store kısmından enstrumanlara yeni parçalar – belli özellikleri geliştiren özel parçalar satın almak, yeni araçlar satın almak, crew’inizin eğitim düzeyini geliştirmek için kullanılır.
Gold: Elite tankların experience’lerini free exp’e dönüştürmek, enstrumanlara belli özellikleri geliştiren özel parçalar almak, credit’le değiş-tokuş etmek, çalgılar için yeni slot’lar açmak, crew için barracks’ta yeni slotlar açmak, crew’inizin eğitimini %100’e getirmek, crew’inizin adını değiştirmek için kullanılır.
Experience değerlerinin kullanım alanları:
– Standard exp: Sahibi olduğunuz tank üzerinden yapacağınız yeni parça, yeni araç geliştirmesi için kullanılır.
– Free exp: Üsttekinin tüm enstrumanlarınızda kullanılabilen halidir.

Experience ile yeni özellikleri açarken-yeni enstrumanlar açarken, ille o aracı almanız lüzumlu değildir. Tech tree’den, satın alma işlemi yapmadan geliştirme yapabilir, yeni araçları açabilirsiniz. Üstelik, araçlarınız kendi özel exp değerleri de, enstrumanlarınızı satsanız bile kayıtlı kalır.
Bu sayede, zarar etmeden geliştirme yapabilirsiniz.
Crew(mürettebat):
Crew’inizin eğitim düzeyi, bir çok şeyi etkileyebilir. Mesela nişan başarısı, mermi doldurma hızı şeklinde. Bunun yanında, bir crew’iniz %100 olunca, yanında + simgesi çıkar. Buraya, firefight’ing(yangın söndürme), repair(onarım), camouflage(kamuflaj) olmak üzere 3 tane kabiliyetten birini seçebilirsiniz. Bu kabiliyetler de bir yüzde değerine haizdir ve cenktıkça yüzdesi artar. %100 olunca sırayla öteki iki yeteneği de aynı crew’e verebilirsiniz.
Eğer rapid-training özelliğini seçersiniz, savaşlarda tankınız için kazanacağınız exp değerleri de crew’e gider, böylece crew özellikleri daha hızlı gelişir.

Crew mevzusunda önemli bir ayrıntı:

Bir tankta kullandığınız crew’i, başka bir tankta da kullanabilirsiniz. Ancak yeni tankta kullanabilmek için, o tanka nazaran yeniden eğitmeniz gerekir. Bu aşamada önemli olan nokta, eğer farklı türde bir tank için eğitirseniz, eğitim durumları direkt default %50’ye düşer. Ancak aynı türdeki(üstte bahsettiğim 5 derslik) başka bir tanka o crew’i yerleştirirseniz, o vakit eğitim seviyeleri çok daha azca düşer. Mesela %100’den, %80’e şeklinde.
Yeni tank alırken “buy without crew” adlı bir seçeneğiniz de vardır. Barracks’te yer kalmamışsa, kullanabilirsiniz.
Elite enstrumanlar: Elinizdeki aracın “research” kısmındaki tüm birimlerini (bir sonraki araç da dahil) geliştirdeyseniz(satın almanız gerekmez. Bir tek geliştirme), o araç elite statüsüne gelir. Elite statüsündeki çalgıların exp’lerini, altın karşılığı free exp’e dönüştürebilirsiniz.

Premium enstrumanlar: Bu enstrumanlar bir tek altınla alınabilir. Bu çalgıların olayı, duruma gore iyi para yada iyi experience getirmesi. Elde ettiğiniz exp’i de gold karşılığı free exp’e dönüştürebilirsiniz.

Premium üyelik: Bu üyeliğe geçtiğinizde, savaş başına kazanacağınız exp ve credit miktarı %50 artar. Ek olarak, platoon’ları sadece premium üyeliği olanlar kurabilir. Bir günlük premium fiyatı 250 altın, haftalık fiyatı 1250 altın, aylık fiyatı 2500 altındır.

Platoon: Anlaştığınız 2 kişiyle beraber kurabileceğiniz 3 kişik gruplardır. Aynı platoon’da olduğunuz kişilerle aynı oyuna, aynı takımda düşersiniz. İstediğiniz türdeki çalgılarla aynı platoon’da yer alabilirsiniz. Bir Maus’la bir loltraktor:) bile aynı platoon’da yer alabilir.Premium üyeler 3 kişilik platoonlar kurabilirken standart üyeliği bulunanlar yalnızca 2 kişilik platoon kurabilmekte.
Oyundaki enstrumanlar hakkında bazı bilgiler:

Öncelikle, beta’da bulunan – tam sürümde bulunacak tankların sıralaması:

 

Not: yorumlar bir tek oyun için. Her yorumdan tarihsel sonuç çıkmasın. Oyun sonuçta arcade sayılır. Mesela bir Tiger’in T-34’e karşı optik avantajlarını oyunda pek yaşayamazsınız.
Top mermilerinin yavaşlaması sonucu toplar arasındaki farklar uzak mesafede daha önemlidir, fakat oyunda bu biçim farkları da yakalamak zor(ek: aslen oyunda böyle bir şey var ve mermi açıklamalarında yazan kıymet aralıkları bunu ifade ediyor olmalı. Ama oyun etkileri mevzusunda muntazam bir gözlem yapmadım.)
Zırh kalitesinin tesirleri oyunda yoktur.
Yada tarihsel anlamda, Alman tankçılarının eğitiminin çok sayıdaki Sovyet tankının mürettebatından daha iyi olması gerçeğini de yaşamanız olanaksız.
Ki HP denen bir olay var. Bu, medium’lar tarafınca kuşatılan heavy’ler için oyunda ciddi bir dezavantaj. Normalde iyi bir yerden mermi yiyen bir medium’un yaşamsal hasar görmesi beklenir ama oyunda her süre görmeyebiliyor 🙂
ek olarak, ilerde Almanlara E serisi ağır tankların da ekleneceğini belirtmek isterim. Vakaı bir tek Maus’la kalmayacak.

world_of_tanks_jagdtiger
Light Tank: Adı üstünde 🙂 Düşük zırhları, yüksek atış hızlı ama zayıf güçteki topları, buna karşın çok yüksek süratları vardır. Oyundaki en iyi kullanımı, scout’luk yapmaktır. Böylece, ortaya çıkardığınız düşmanlar, SPG’lerinize ve görüş mesafeleri yetiyorsa öteki tanklarınıza yem olurlar. Bulgu görevi size ek experience de getirir.
öteki bir kullanımıysa, düşman üssünü basıp SPG’lerini avlamaktır.
Bunun yanında, oyun başında base’te bekleyerek, sizin SPG’lerinize saldıracak light’ları avlamak da iyi bir yol.
Research kısmında, motor ve süspansiyon geliştirmesine öncelik verin derim.

Bu sınıfta, en iyiler Almanların Panzer 3 Ausf A ve Leopard’ları. Max hız olarak Sovyet’lerin A-20’si en iyi tank ama hızlanma ve manevrası yeterince iyi değil. Ayrıca, cüssesi de daha büyük ve bu nedenle vurulması daha kolay.
Amerikanların M5 Stuart’ı ise, 75mm’lik howitzer’i yardımıyla SPG avlamak için birebir. Cüssesi de oldukça minik. İyi kullanılırsa zevkli olacaktır.
Medium Tank: Görece yüksek ateş gücünü ve zırhı, iyi sürat ve iyi manevra kabiliyetiyle birleştiren tanklar. Günümüzün ana muharebe tanklarının ataları 🙂
Bu tanklar her göreve yatkın olduğundan, istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Şehir içinde tank savaşı da olur, scout’luk da olur (yeri geldiğinde SPG’le bile scout’luk yapmanız gerekebiliyor esasen), base basıp SPG ve Tank Destroyer avlamak da olur.
Özellikle Sovyet tarafındaki T-44, yüksek manevra kabiliyeti ve minik yapısı sayesinde çok ölümcül. T-44, kanımca bir tek en iyi medium tank değil, oyunun en iyi aracı. Bir de, tam sürümde T-54 de gelecek 🙂
T-44, rakibi Panther’e bakılırsa topun atış hızı, top nişan alma süresi, isabet başarısı ve zırh delme kabiliyeti olarak geri kalsa da, top patlayıcı gücü (damage), manevra kabiliyeti (traverse speed), taretin dönüş hızı (turret traverse speed), zırh ve düşük siluet konularında üstündür.
Amerikan tarafındaki T23 ise, karışık. Max hız, isabet başarısı, aim süresi, mermi doldurma hızı konularında T-44’ten iyi; hızlanma başarısı da daha kötü değil. Fakat geri kalan konularda T-44 üstün.
Panther 2 de tam sürümle gelecek tanklardan ama T-44 ve T-54’e karşı ne yapabilir göreceğiz.
Heavy Tank: Oyunun canavarları.
Şehir savaşının kaçınılmaz galipleri 🙂 aslında yüksek hız gerektirmeyen her görevde nerede ise en iyiler diyebiliriz.
Sovyet ağır tanklarının özellikle IS ve sonrası son seviyelerinde, sürat avantajları öne çıkıyor(eğim sayesinde zırhları da geri değil). Yavaş KV serisiyse, zırh konusunda rakiplerine karşı iyi. Özellikle KV-3. Ateş gücündeyse, Sovyet heavy’leri her sınıfta üstün sayılırlar.
Amerikan tanklarıysa, diğer iki tarafın karışımı. Silahlarının isabet başarısı, mermi dolum hızı, aim hızı mevzularında Alman tanklarını andırıyorlar. Mobilite ve hit point olarak Alman-Sovyet arasılar. Taret zırhları ve top güçleri çok iyi.
Tier 9 ve tier 10 tanklarının en büyük problemlerı, beden zırhları. T29(tier 7), T34(tier 9) ve T30(tier 10)’un gövdelerinin ön kısmı 102 mm (bir tek T32’de 127 mm).
Eğim var ama neticeta gövde mevzusunda, IS-4/7 ve Vk4502/Maus’a karşı çok zayıflar.

T32’yse, tier8 heavy’lerde liderliğe oynayabilecek bir tank. Gövde ön zırhı eğimli max 127 mm, taret ön zırhı 298 mm; top gücü Tiger 2 ve IS-3’ten zayıf olsa da fena olmayan mermi doldurma süresi ve 2 saniye aim alma süresi var.
Amerikan heavy’lerinin taret zırhları, uzak mesafe atışlarda ve burun buruna yapıştığınızda ciddi sorun. Gövdeye tutturmak uzak mesafede ve yüz yüzeyken zor olduğu için mermileriniz sekip duruyor.
Son seviyeler içinde en iyi heavy Tank, bence IS-7. Alman tarafındaki karşılığı Maus’un HP (hit point), aim süresi ve özellikle arka zırhtaki pozitif yanlarına rağmen, IS-7 çok daha hızlı giden(1050 hp motor ve 70 ton ağırlık. Maus 1750hp motor – 190 ton ağırlık. Maus max hızı da, bir tek 20 km. IS-7 50 km) ve manevra kabiliyeti üstün olan, topu daha güçlü olan, tareti daha hızlı dönen, daha minik bir tank. Üstelik, zırhı genel olarak daha zayıf olsa da, zırh eğimi daha iyi. Böylece etkin zırh kalınlığı artıyor ve zırhın mermi sektirme olasılığı da yükseliyor.
T30 ise, ortalama 276 mm delip averaj 750 damage vuran hayvani bir topa sahip, taret zırhı da çok güçlü ve mobilitesi IS-7 – Maus arası olan bir tank.
Sadece rezalet gövde zırhı, önemli bir dezavantaj.
Benim sıralamam IS-7 > T30 > Maus.world_of_tanks_18790

Heavy konusunda Sovyet tarafının bariz üstünlüğü var(her şey ideal seviyede bir araya getirilmiş); ama çoğu Alman ve Amerikan topunun(T30’un topu ve T34’ün son topu hariç) daha hızlı nişan alması ve daha isabetli vurması; T30’un canavar topu ve Maus’un hareketli bir kale olması, değişik tecrübeler yaşatabilir.

Not: Sovyet heavy’leri ve mediumları için, taret-tank hareketliyken aim’in bozulmasını %20 azaltan kit’i ne olursa olsun öneririm.

Tank Destroyer: Rollerine uygun kullanılırlarsa, oyunun diğer canavarları.
Bu arkadaşların en belirgin özelliği, dönen taretleri olmaması. Bunun getireceği avantaj ve dezavantajlarsa, aracı ne şekilde kullandığınıza bağlı.
Dönen taretleri olmadığı için, yapıları daha sağlam ve bu sayede aynı sınıftaki Tanklara gore daha güçlü topları, daha iyi aim hızları, daha isabetli atışlar yapmaları, auto aim’le hedef değiştirirken aim seviyesini koruma ve daha iyi mermi doldurma hızları şeklinde avantajlar söz konusu. Üstelik, özellikle light TD’lerin, mesela Hetzer’in silueti çok küçük olduğundan, görülebilirlikleri çok azca(etrafınızda çalı var ise görülmeden burnunuzun altına gelebilirler. SPG’ler dikkat etmeli). Ek olarak, hasar alacak bir taretleri de yok. Tankların tareti kötü vurulursa, top hiç dönemeyebiliyor. TD’de en azından belli ölçüde dönüyor.
Taret olmamasının dezavantajıysa, çok azca dönüş açısına sahip bir topla cenkmanız demek. Topu ortalama 20 derecelik açının ötesinde döndürmek içinse aracı da döndürmeniz gerekiyor ki, bu da yakın mesafe savaşlarında tamamen etkisiz kalmanıza bile yol açabiliyor (size toslayıp yapışık kalmış olarak dönmenizi engelleyen tanklar, mermi veya toslamayla parçalanabilecek palet sonucu dönememek vs. Yada, bina arkası vur kaç cenkları TD’yle nerdeyse olanaksız). Bunun yanında, topla birlikte aracı döndürme gereksinimi, zırhınızın daha ince olduğu yan ve arka tarafınızı öteki düşman enstrumanlarına vermenizi gerektirebiliyor. Tanklar gibi, düşmanın çok olduğu yere ön zırhı verip taretle diğerlerini avlama türü esneklikler yok.

En iyi TD ne derseniz: Amerikan TD’leri henüz eklenmedi(0.7 sürümünde gelecekler), o nedenle sadece iki tarafa bakılırsa yorumlar: Alman tarafında Ferdinand ve JagdTiger, zırh ve hit point konusunda Sovyetlerin ISU-152’sinden çok daha iyi. Öte yandan, her ne kadar daha düşük atış hızına-isabete-aim süresine sahip olsa da, zırh delme ve özellikle damage açısından ISU-152’nin son topu çok daha iyi. Bunun yanında, ISU’nun hız ve manevra kabiliyeti de daha iyi. Alman tarafındaki JagdPanther’se, yüksek manevra kabiliyeti-sürati ve fena olmayan atış gücünü birleştiren, hasar görünce yüksek maliyet de çıkarmayan ideal bir TD.
Not: ISU-152’nin üst bir versiyonu da eklenecek. O sürümün zırhı daha iyi olabilir.
SPG: Oyunun belaları 😀

Kundağı motorlu top-obüs diyelim. Shift tuşuna basarak geçeceğiniz ana atış modu, oyunun SPG harici enstrumanları için en sinir bozucu yanını oluşturuyor. Bu mod sayesinde, bir zeplinden bakarmış gibi, topunuzun menzilinin yettiği her yere mermi yağdırabiliyorsunuz (orbital strike benzer biçimde bir şey :D). Dost aracın keşfettiği her araç, radyo menziliniz dos araçla haberleşmeye yeterliyse, sizin etkinizde anlamına gelir.
Düşman için tek korunma yolu, ya iyi manevralar yapmak, veya evlerin arkasına siper almak. Ki siper aldığı ev tahtaysa, mermi ya da tankların üzerinden geçmesiyle parçalanabiliyor bu evler.

En iyi SPG… Amerikan tarafını pek bilmiyoru8m, ama aşırı hızlı giden ve çok sayıda mermi alabilen SPG’ler olduğunu, menzil konusunda da fena olmadıklarını söyleyebilirim. Esas yorumlarım diğer iki taraf için olacak:
Alman tarafı, daha Grille’den itibaren top menzili ve manevra kabiliyeti pozitif yanlarını koyuyor. Özellikle Hummel’in menzili ve hareket kabiliyeti, Sovyet tarafındaki SU-8’den daha çok. Hatta ateş gücü de, SU-8’den daha iyi; en azından daha kötü değil (bu mevzuda yamayla değişiklik geldi sanırım. SU-8 eskiden daha güçlüydü sanki). Tankların kritik bölgelerinden vurursanız, ikinci topa haiz SU-8 yada Hummel’le tek atışta, eğer motor civarı yada kule üstü-arkası-yanı bölgeden vurursanız JagdPanther, KV-3, SU-152 şeklinde enstrumanları alabilirsiniz.
Sovyet tarafının canavarları SU-14(Schoolbus :D) ve S-51 ise başlı başına bir olay. İkinci düzey topları çok yüksek damage veriyor ve top menzilleri de çok yüksek(sadece, son topları dakikada 2 mermi atabiliyor). Bu anlamda, en güçlü SPG’ler Sovyet tarafında. Ancak Almanların Hummel’i de, fena olmayan ateş gücünü iyi menzil, iyi mermi doldurma hızı ve yüksek manevra kabiliyetiyle birleştiriyor.
S-51 için KV üzerinden gitmeniz gerekiyor. S-51, SU-14’ten daha azca hit point’e sahip olsa da, daha iyi zırha ve daha iyi manevra kabiliyetine-sürate sahip. SU-14 aşırı hantal. Ateş güçleri falansa aynı.

SPG’ler iyi credit getiriyor. O nedenle, paraya sıkışacağınız zamanlar için kenarda ille bir SPG tutun.
Oyun hakkında genel taktikler:

– Yeni bir tankı açabilmek için, research tree’de gördüğünüz dizilimi uygulamak yeterlidir. İlle her şeyi research etmek zorunda değilsiniz.
Öte taraftan, bir tankta kullanabileceğiniz bir parça (motor, top vs. Yada tankın bir özelliğin geliştiren modüllerin bazıları), başka bir tankta da kullanılabilir. Geliştirirken bunu da göz önüne alın.
Oyuna ilk başladığınızda sahip olacağınız Leichttraktor ve MS-1’e fazla takılmayın. Bir an önce daha üst tanklara geçmeye çalışın.
Ne için ne gerektiğini, tech tree’den görebilirsiniz.
Muharebede dikkat etmeniz gerekenler:

— Düşman tankının üzerine sağ tıklarsanız, auto aim moduna geçersiniz. Bu mod, özellikle uzak mesafedeki hareketsiz ve uzak mesafedeki yavaş hareket eden büyük birimlere karşı etkili. Uzakta ve yüksek hızda hareket edenlereyse, 0.6 yamasında auto aim iyice rezil edildiğinden ya manuel ateş edin ya da hiç etmeyin; size dikey konumdayken hareket etmelerini bekleyin.
Yakın mesafede ise, (hedef hareketliyse) hem auto aim hedefi yakalama konusunda başarısız olduğundan hem de auto aim genel anlamda güçlü tarete doğru nişan almış olduğundan, pek mantıklı değil. Yakın mesafede tankların gidiş yönüne doğru tareti hızlı çevirip, bekleyip uygun anda manuel ateşlemek doğru. Tankları nereden vurmanın mantıklı olduğunaysa, aşağıda değineceğim.
Bunun yanında, tankın bir kısmı veya tamamı bir engelin arkasında olsa dahi, auto aim gene aynı şekilde ortadan nişan alır. Bu durumda, manuel’e geçin ve tankın neresine ulaşınca parlak bir şekilde siluetini görüyorsanzı oradan ateş edin. Silueti görmeniz, o noktayla aranızda engel yok anlama gelir. Auto aim’le anca aradaki engeli vurursunuz o durumda 🙂

— ayrıca, alt tuşuna basılı tutarak dost tankların türünü – HP’sini – oyuncu adını, düşman tanklarınsa türlerini görebilirsiniz. Bu, hangi türde düşmanın nerede bulunduğunu bir dağın arkasından bile öğrenmenizi elde eden çok önemli bir özellik.
— Ctrl’ye basılı tutarsanız mouse oku gözükür ve haritada arkadaş tankların dikkatini çekmek için işaretle uyarı yapabilirsiniz.
— Mouse sağ tuşa basılı tutarsanız, kamera kontrolüne geçersiniz. Yani taret veya tank sabitken mouse hareketinize göre dönmez, çevreı rahatça gözetleyebilirsiniz.
— R ve F tuşlarıyla kademeli hız ayarı yapabilirsiniz. Özellikle topun nişan durumunun bozulmaması için düşük hızda hareket etmek önemli, vur-kaç cenklarında 🙂

Kullanabileceğiniz öteki komutları, oyun içinde F1’e basarak görebilirsiniz.
— Tanklarınıza belli özellikleri kalıcı veya geçici geliştiren modüller takabilirsiniz (ana ekranda, mermi türlerinin olduğu yerin sağındaki slotlardan seçebilirsiniz). Fiyatları yüksek ama değebiliyor. Mesela mermi hızını %10, nişan alma hızını %10 ve durağan dururken görülebilirliği %25 azaltan geliştirme, heavy SPG’ler için ideal üçlüdür. (Not: bunların bazıları, alındıktan sonrasında satılamaz veya başka tanka takılamaz. Yalnız yok edilebilir).
Geçici geliştirmeler de önemli. örneğin hasar görmüş bir parçanızı 2 dk süresince yada tüm muharebe süresince eski haline döndüren modül çok önemli. Onlar olmadan cenka çıkmayın derim :d

— Belli haritalarda tehlikeli sonuç yolları bloklamak, oyunun gidişatına bakılırsa çok önemli. Özellikle şu üç tane köprünün olduğu karlı haritada mutlaka. Tankı orada bırakırsanız, patlatılsa bile, oradan kaldırılamıyor, kimse geçemiyor.

— Base’i ele geçirirken hasar görürseniz yada ele geçirene hasar verirseniz, hasar verme yüzdesiyle orantılı olarak, ele geçirme yüzdesi düşer. Bu çok önemlidir; sefil bir durumda olsanız bile ele geçirilmekte olan üssünüze gidip hasar vermeye çalışın. Bu sayede ekipı kurtarabilirsiniz.

— Base’i ele geçirmek yerine tüm tankları yok ederek oyunu kazanırsanız, daha çok exp almanız olası. O yüzden, ekibinızın ezeceği belliyken base’i ele geçirmek benzer biçimde bir eşeklik yapmayın 😀
Öte yandan, base’in ele atlatılmasında oranınız olursa yada base’nizi ele geçirenlere hasar verirseniz, bu istatistikinize işlenir ve sanırım alacağınız exp’i etkisinde bırakır.

— Bir light tankı patlatmak yerine güçlü bir heavy’ye hasar vermek, daha çok exp-para getirebilir.

— HE mermilerin altta bahsedeceğim avantajı nedeniyle, Hetzer, Panzer 3, Panzer 4 biçimı düşük düzey tanklarla düşük zırh delme ama yüksek damage verme kabiliyetine haiz StuH42 biçimı toplar alıp onlarla HE kullanmak mantıklı olabilir. Bir tek bu topların isabet başarısı tanksavar toplardan daha düşüktür ve mermi doluş süreleri de uzundur.

— Toplarınızın isabet başarısı, zemine bakılırsa değişebilir. Özellikle yamuk zemindeyseniz, isabet etkilenebilir.
Bunun yanında, aynı topun isabet başarısı ve mermi doldurma süresi, tanka, seçeceğiniz tarete, mürettebata ve almış olduğunız kitlere gore değişebilmekte.

— Oyunda achievement sistemi vardır. Mesela çok sayıda mermi yerseniz “steel wall” alırsınız. Bu tür şeyler kazanacağınız exp’i arttırıyordu diye hatırlıyorum.

— Radyo menzili çok önemli. Buradaki daire şeklinde iletişim menzilinizi düşünün. Yazan kıymet de dairenin yarıçapı oluyor. Arkadaş tankın dairesiyle sizin daire kesişirse, dostunuzu ve onun o an görmekte olduğu düşmanları mini haritada görürsünüz.

— haiz olduğunuz tüm tankları ve bileşenleri pazarlayabilirsiniz. Buna bir tank için almış olduğunız ama artık kullanmadığınız motor, top, mermi falan da dahil. Depot kısmındaki listede hepsi var.

— SPG iseniz, önceliğiniz düşman SPG’lerini avlamak olsun. Özellikle de, karşıda menzili sizi uzaktan vurmaya kafi gelecek SPG’ler var ise. Bunun için, ille keşfedilmeleri gerekmez. SPG’lerin genel anlamda pustukları bölgelere kamerayla(shif’tle geçeceğiniz mod) bakın; SPG’yi görmeseniz de ateşledikleri merminin izini görürsünüz. Bu şekilde, mermi izinin başladığı yere ateş ederek görmeden indirmek kolaydır. Doğal bu taktiği SPG dışındaki enstrumanlara karşı da kullanabilirsiniz fakat SPG’ler HE ve büyük çaplı mermi kullandığı için mermi izleri büyük oluyor.
Bu taktik sebebiyle, SPG’yken her ateş edişinizden sonrasında hareket etmeye bakın. Başka SPG’lere yem olmak an meselesi olur yoksa :d

— Bir aracı kendi görüş mesafenizle, ortam şartları gereği göremeseniz bile, başka çalgılar düşman aracını keşfettiğinde, görüş menziliniz yetiyorsa görebilirsiniz. Böylece o aracı rahatça uzaklardan vurursunuz, o ne olduğunu anlamadan. Görüş mesafenizi sabitken %25, her türlü durumda %10 arttıran iki modül vardır. Bunlar özellikle tank destroyer’ler için çok önemli.
— Kamuflaj, diğer çok önemli müessir. Savaş alanında göreceğiniz çalılıklar, görülebilirliğinizi çok zorlaştırır. Mümkün olduğunca onların içinde ve hareketsiz kalınca. Böylece, yaklaşan düşman sizi hemen hemen görememişken siz ona mermi yağdırıyor olabilirsiniz.
Görülebilirliğinizi sabitken %25 azaltan modül, özellikle TD ve SPG’ler için çok önemli. Kesinlikle kullanın.

— Team-kill meydana getiren şerefsizleri, size ateş ediyor olsalar bile vurmayın, hele sakın patlatmayın. Oyunda team-kill elbet yasak, fakat kendinizi korumak için bile olsa, team killer’a vurmak da yasak.
Team-kill yapanları ilgili e-posta adresinden mümkünse ss’lerle şikayet edin, gerekli ceza verilecektir.
Şu aşamada, team-killer’lara karşı yapılabilecek başka bir şey yok.
Ayrıca, birini yanlışlıkla vurursanız o kişiden özür dileyin ki, gidip de şikayet falan etmesin. Yanlışlıkla vurmanın bir cezası yok, fakat siz vurduğunuz kişiden özür dilemeyi dikkatsizlik etmeyin 😀

— Çatışmada tankların nerelerine ateş edilmeli:

Bu özellikle yakın çatışmada bayağı önemli.
Tankların genelde, taret zırhları, gövde zırhından daha güçlü olur. O nedenle, gövdeye nişan almak mantıklı olabilir.
Eğer zırhını aslabir yerden delemeyeceğiniz veya azca hasar verebileceğiniz bir rakipse, paletlerine ateş edin(paletlerin üst kısmına doğru, özellikle. HP düşürme şansınız artar çünkü). Böylece bir süre hareketsiz kalacaktır(tabii elinde kit var ise hemen onarabilir de) ve düzeldiğinde de hareket kabiliyeti(dönme kabiliyeti) düşecektir. Tareti olmayan TD ve SPG’lere karşı bu taktik çok faydalı olur.
Aynı şekilde, tanka toslayarak hareket etmesini önlemek de mantıklı olur. Hem çarpma etkisiyle hasar da verirsiniz, hatta paletleri de uçabilir.
Bir öteki eleştiri yer, taretle gövdenin birleştiği yer. Buraya ateş edince, taretin bir süre hareketsiz kalması sağlanabilir. Bu olunca toplarının hareket açısı 0’a düşüyor, TD ve SPG’lerden bile beter oluyorlar
Motor, ammo rack, yakıt tankı benzer biçimde yerler veya tehlikeli sonuç mürettebatın bulunmuş olduğu yerler de çok önemli fakat denk getirmek zor.
Eğer ammo rack’i patlatırsanız en baba tankları bile bir kerede alırsınız. Ama çoğu vakit anca hasar verirsiniz ve bu da rakibin mermi doldurma hızının düşmesi demek (elinde modül var ise 2 dk’lığına yada müddetsiz onarabilir).
Özellikle yakıt tankı vurulunca yangın çıkabiliyor ve bazen bu yangın durdurulamıyor, her yere yayılıyor ve göz gore gore HP’nizin 0’a inmesini izliyorsunuz :d
Ammo rack ve yakıt tankını %50 sağlamlaştıran modüller mantıklı olabilir. Özellikle IS-7 tarzı bir aracınız varsa.

Tankların genel anlamda en zayıf kısımları, paletleriyle gövdeleri arasındaki kısımdır. Bunun yanında, ön zırhlarında, gövdenin alt kısmı genelde en zayıf kısımdır. örneğin bir Tiger 2 yahut JagdTiger’le önden karşılaşmış olduğunızda, üst taraftan delmeniz zorsa, ön gövdenin alt kısmına veya paletlerin üstüne vurun. Palet – beden arasından vurursanız, tankı hem hareketsiz kılabilir bununla birlikte tanka ciddi hasar verirsiniz. Direk paletleri vurursanız, çoğu zaman tanka hasar vermeden sadece hareketsiz kılarsınız.
Bir JagdTiger’in kule ön zırhı azca eğimli 250 mm, beden ön üst zırhı daha çok eğimli 150 mm, gövde ön alt zırhı daha çok(kuleye bakılırsa) eğimli 100 mm’dir(eğim değerlerini ekleyeceğim). Oyunda da muhtemelen bu şekilde ve oynarken bunu aklınızdan çıkarmayın.
Mermi türleri ve zırh hakkında data:

Mermiler için iki ana kıymet var: Zırh delme kabiliyeti ve damage değeri. Ek olarak, alan etkisi kıymeti de özellikle SPG’ler için önemli.
Zırhlarda ise iki önemli olay var: Zırh kalınlığı ve zırh eğimi (başka deyişle, zırha hangi açıyla ateş ettiğiniz).

Mermi türleri, zırh delici (armour-piercing), “Composite rigid” zırh delici, HE (high-explosive), HEAT (high-explosive anti-tank) olmak üzere dört adet. Tabii biroldukça topun mermi modelleri ve fiyatları ayrı ayrı.
Zırh delici mermiler, tamamen zırhı delip delememesine bağlı olarak tanka hasar verir veya vermez. Bu aşamada, karşıdaki rakibin zırh kalınlığı haricinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan iki şey: zırh eğimi ve tankın köşe bölgelerine ateş etmemek.
Zırh eğimi ne kadar çoksa, kısaca ne kadar düşük açıyla ateş ederseniz, hem o zırhın pratikteki kalınlığı artmış olur, bununla birlikte eğim sayesinde sektirme mümkünlığı artar. O nedenle, 120mm delen topunuzla atıyorum 80mm’lik zırha bir şey yapamadığınız çok olacak.
Köşe-kenar bölgelerine ateş etmeme olayıysa, hem pratikteki zırh kalınlığı katlanacağından, aynı zamanda zırhı delseniz bile peşinde tankla ilgili bir şey olmayabileceğinden, dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bişey.

Bunun yanında, mermilerin damage değerleri, zırhı delseniz bile tam etkili olmayabilir. Birazcık da şansa bakan bir şey bu 🙂

HE mermiler hakkında, önemli:
Düşük zırh delme değerleri sebebiyle gereksizmiş şeklinde duran HE mermilerin güzel bir olayı, merminin zırh delme değeri yetmese bile, rakibe hasar verebiliyor olmanız(AP mermide ise ille zırh delme değeri yetmeli). Tabii ki HE merminin de damage kıymetini tam verebilmek için değerin yeteceği zırhlara vurmak lüzumlu, ama öbür türlü de kötü vurmuyor. Bu özellikle düşük düzey tanklar için önemli. Mesela Hetzer şeklinde bir TD’ye tanksavar top yerine StuH42 benzer biçimde bir top takmak mantıklı olur. Böylece yüksek düzey tanklara da en azından hasar verirsiniz.

Unutmadan, mermilerin sayısını elle kendiniz de belirleyebilirsiniz, auto-resupply yerine. Ana ekranda, merminin üzerine tıklamak yeterli.

Tankın hızlanma değerleri ve süspansiyon sistemi hakkında:
Tankınızın max hızı aslına bakarsanız yazar. Hızlanma başarısını ise, tankın ağırlığı ve motor gücü belirler. Tankın kendi çevresinde dönme başarısı ve giderken döndüğünüzde ne kadar hız kaybedeceğiniyse, motor ve süspansiyon belirler.
Süspansiyon, tankın ne kadar ağırlık kaldırabileceğini de belirler. Tankınızın default ağırlığı ve süspansiyon sisteminin kapasitesi aslına bakarsanız yazar. Ona bakılırsa hesaplayıp, ağırlığı arttıracak bileşeni almadan önce süspansiyonu geliştirmeye gerek olup olmadığına bakarsınız.
Süspansiyon kapasitesini arttıran özel modül de vardır; ama pahalıdır ve sadece taşıma kapasitesini arttırır; manevra kabiliyetini en azından doğrudan etkilemez.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.