Work and Travel İngilizcemi geliştirmekte yardımcı olur mu?

Dil öğrenmenin en önemli aşamalarından ve hatta şartlarından biri o dili ana dil olarak konuşulan bir ülkede yaşayarak pratik etmektir. Eğitimin başarıya ulaşması için uygulama en önemli aşamadır. . Dolayısıyla eğer bir şekilde İngilizce öğrenme sürecinin içindeyseniz, öğrendiğinizi kullanma imkanı veren bütün fırsatları değerlendirmelisiniz. İşte Work and Travel size böyle bir fırsat veriyor.

Work and Travel programı İngilizce pratiği yapmanız için bir fırsat olsa da, çalışacağınız bütün işlerin ve pozisyonların sizin için bir dil laboratuvarı görevi göreceği sonucuna varmak hatalı olacaktır.  Böylesine hatalı bir beklentide olmanız durumunda çok geçmeden mutsuz olmaya başlar, ?boşuna bu kadar para verip buralara gelmişim? dersiniz ki bu en çok duyulan eleştirilerden biridir. Oysa WAT size sadece çalışırken konuşma değil, İngilizce konuşan bir dünyada yaşama deneyimi vaad etmektedir. İşin ironik tarafı ise, belki de en az konuşmanız gereken saatlerin çalışma saatleriniz olabileceğidir!

Bir düşünün, en son nezaman bir kafede çay içerken garsonunuzla oturup muhabbet ettiniz? Ya da lunaparkta size billet satan gişe görevlisiyle dertleştiğiniz oldu mu hiç? Peki olaya bir de diğer pencereden bakalım. Acaba ilk örnekteki garsonun ya da gişedeki görevlinin patronu, çalışanının sizinle otutup muhabbet etmesini hoş görürmüydü sizce?… İşte bu yüzden WAT programını çalışırken insanlarla konuşup, İngilizce pratik etme fırsatı olarak algılamak çok büyük bir hata olacaktır. Çalışma saatleri içinde odaklanmanız gereken şey göreviniz olacaktır. Konuşsanız bile, bu sadece görevinizin gerektirdiği konuşmalardan öteye gitmeyecektir.

?Peki ben nasıl İngilizce pratiği yapacağım?? diye soran arkadaşlarımıza, günün sadece 8 saatlik bir bölümünde çalışacaklarını hatırlatmak isteriz. 8 saat de uyusanız, geriye koskoca bir 8 saat daha var demektir. Size ait olan, arkadaşlarınızla gezeceğiniz, dilerseniz İngilizcenizi geliştirdiğinizi iliklerinize kadar hissedeceğiniz saatlerdir bunlar. Tabii ki, arkadaşlarınız derken, Türk arkadaşlarınızı kastetmiyoruz. Amerika?da kaldığınız sürece mutlaka diğer ülkelerden arkadaşlar edinmelisiniz. İngilizcenizi ilerletmek istiyorsanız, Türkçe kullanımınızı minimum seviyeye indirmelisiniz. Ve sakın unutmayın. Dilinizi geliştirmek demek, dinlemek değil, konuşmak demektir. Diğer ülkelerden olan arkadaşlarınızla kendinizi çok rahat hissedecek, tutukluğunuzu kolayca atacaksınız. Kısa bir sure sonra Amerikalılar ile konuşurken de kendinizi ne kadar rahat hissettiğinizi görünce çok şaşıracaksınız.

İngilizce pratiği yapmak demek, sadece sürekli İngilizce konuşmak demek de değildir. Dil bir kültürdür. Daha doğrusu bir kültürün somutlaşmış halidir. Sokakta yürürken, tabelalara bakarken, trafik ikazlarına bakarken, restorantda menu okurken, radyo dinlerken, otobüs durağında arkanızdaki çifte kulak misafiri olurken farkında bile olmadan İngilizceye ?maruz kalırsınız?. İşte Work and Travel İngilizceyi böyle öğretir, ve o İngilizce beyninizde leke gibi yer tutar, bir daha da silinmez….

Sonuç olarak İngilizce pratiği yapmak için en uygun, ekonomik ve gerçek çözümlerden biri work and travel programıdır. Bu süreci iyi değerlendirmeniz durumunda İngilizce konuşma seviyenizin başladığ

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.