Work and travel ek iş bulabilir miyim?

Work and travel adaylarının en çok sorduğu ve araştırdığı koulardan biri de ikinci bir iş bulmaktır. Teknik olarak bu mümkün. Sahip olduğunuz J1 vizesi ve sosyal güvenlik kartı size bu hakkı tanıyor. Dilediğiniz kadar çalışabilirsiniz. Ancak ikinci iş bulmak ve çalışmak ile ilgili planlarınızı yaparken dikkatli ve gerçekçi olmalısınız. Özellikle bu sizin Amerika’ya ilk gidişinizse öncelikli olarak halletmeniz gereken başka sorunlarınız olacaktır.

Öncelikle sözleşmesini imzaladığınız ilk işinize yerleşmeli, görev ve sorumluluklarınızı öğrenmelisiniz. Çalışma saatleriniz ve günleriniz belli olup bir düzene girdikten sonra ikinci bir iş için arama yapmaya başlayabilirsiniz.Ancak bu noktada bazı engeller olabilir.  İkinci bir iş bulabilmek için sosyal güvenlik kartınızın çıkması gerekecektir. Çünkü genellikle ikinci iş olarak bulacağınız yerler, work and travel programını pek de bilmiyor olabilir ve sizi sosyal güvenlik kartınız olmadan işe almak istemeyebilirler. İkinci bir iş bulduğunuzda çalışma saatlerinizin ilk işinizle çakışmamasına özen göstermelisiniz. Bu esas işinizi kaybetmenize neden olabilir.

İkinci iş bulmak ve çalışmak üzerine kurulu bir planla Work and travel programına katılmamalısınız. Özellikle daha önce herhangi bir işte tam zamanlı olarak çalışmadıysanız, önce bunun nekadar yorucu olabileceğini düşünmeli, mesainiz bittikten sonra hala çalışmak için istek ve enerjiniz olup olmadığını görmelisiniz. Konulurken çok kolay gibi gözüken 2. işte çalışmak, uygulamada aslında pek de kolay değildir ve yaz tatilinizin eğlenmek için kullanmanız gereken bölümünde ek bir iş yapmak work and travel deneyiminizin katilesini düşürebilir.

İkinci iş bulmak için yapılacak en pratik hareket www.craigslist.org sitesinden bulunduğunuz şehirde verilen ilanları takip etmek olacaktır. Bu sitede günlük olarak iş ilanları yayınlanır ve genellikle bu işler part time işler olur. Ayrıca bulunduğunuz bölgedeki işletmelerde eleman aranması durumunda camlarında ” NOW HIRING” ya da “HELP WANTED” gib yazılar görebilirsiniz. Bu işverenlerle doğrudan görüşerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.