Starbucks Tokyo yakınlarında Geleneksel Japon ‘Edo’-Stil Kahve Dükkanı Açtı

Starbucks Japonya, Kyoto’da rustik, tatami tarzı mekanının lansmanını yaptıktan sonra, Tokyo yakınlarında başka bir geleneksel temalı kahve dükkanı açıldığını duyurdu. Kawagoe’de bulunan hâlâ tarihi mimariye sahip Edo döneminden (1603-1868) esinlenen mekan sedir ağacı dış yüzüyle dekore edilmiş.

Mağazanın iç kısmı ise modern ve şık bir tasarıma sahip. Dolayısıyla ziyaretçiler bir fincan kahve yudumlarken hâlâ evde gibi hissedecekler.

Kawagoe şehri Tokyo’ya trenle 30 dakika uzaklıkta bulunuyor. Starbucks, Kawagoe’un en gözde mekanı olan 350 yıllık “Bell of Time” dan bir taş atımı uzaklıkta ve sakinleştirici çanları günde dört kez duyabiliyorsunuz orada.

Edo dönemini bilmeyenler için; tam 250 yıl boyunca, 1600’lerden 1860’a kadar sürmüş, Japonya’nın üstünde bulunduğu dört adayı, denizi ve güneşi kullanarak istemeden de olsa kendi yağıyla kavrularak yaşamayı başardığı, tek bir ithalat yapmadığı dönem.

Bu dönemden ülke çalışarak ve üreterek alnının akıyla çıkmış, şimdiki Japonya’nın temelleri atılmıştır.

Bir insan kendini çeşitli kısıtlamalarla nasıl terbiye edebiliyorsa, bir ülkenin de aynı şeyi yapabileceğine iyi bir örnektir. Japonlar için zor bir dönemdir. Ülkelerin de insanlar gibi kendi habitatlarında yaşayan birer organizma olduğunun kanıtıdır adeta.

Kawagoe Starbucks 19 Mart 2018’de açılıyor. Tokyo’ya yolunuz düşerse, Edo döneminin hala izlerini taşıyan Kawagoe’u gezdikten sonra ayaklarınızı dinlendirmek için Starbucks’a uğrayabilirsiniz.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.