Saçlar Neden Beyazlar eski haline gelir mi?

Kaynak: Hürriyet Kelebek eki

beyaz saçlı kadın

ilerleyen yaşlarda saçlarımızda ortaya çıkan beyazlama sorunu, son dönemlerde daha genç yaşlarda karşımıza çıkmaktadır. Genetik faktörlerin büyük etkisi yanında stres, sigara, sigara dumanı, çevresel kirlilik, B vitamini eksikliği, şok ve travma, zararlı UV ışınları saçların genç yaşta beyazlamasına sebep olmaktadır.

Saçlarımızın beyazlaş-tıkça verdiği yaşlanma duygusuna karşı saç boyaları ile bir çözüm aranmaktadır. Oysa, saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasal bileşiklerin vücudumuza çok büyükzarar verdiği kanıtlanmıştır. Saçlarımızın beyazlamasına ve dökülmesine karşı geleneksel yöntemler hâlâ kullanılmaktadır. Saçlara renk veren v bitki ve bitki yağlan bu anlamda önemlidir.

Saçlarımıza ve tenimize renk veren pigmentlerdir. Bunlar vücudumuzda bulunan melanositlerin hücrelerimizde melanin üretmesiyle oluşur. Bu üretim etkinliği kişiden

kişiye değişiklik göstermektedir. Vücutlarında melanin üretimi yüksek olan ve dolayısıyla pigment oranı yüksek kişilerin ten renkleri esmer olmaktadır. Saçlarımız için de ı bu denklem geçerlidir. Melanositler, yetersiz beslenme, stres veya W dışarıdan gelen kötü faktörler  sonucu pigment üretimine son verebilirler. Pigment azaldığından saçlar beyaz ile gri arasında bir renk alır.

beyazlamış saçları eski rengine dönüştürmek mümkün mü?

Geleneksel yöntemlerde kadınların, beyazlayan kaşlarına ceviz içini ateşe gösterip sürdükleri, saçları için ise çörekotu yağı, ceviz yağı, havuç tohumu yağı ve ısırgan tohumu yağı kullandıkları bilinmektedir. Günümüzde bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan bilgiler de bu yağların saçlar üzerindeki olumlu etkisini doğrulamaktadır. Ceviz yağı, beta karoten ve omega-3 içerdiğinden melanin pigmentini çoğaltmaktadır. Isırgan tohumu yağı, karo-tenoid yani renk pigmenti ve protein içerir. Bu saçın büyük bir bölümü proteinden oluştuğundan saçın güçlü kalmasına destek verecektir. Çörekotu yağı, omega-3 bakımından zengin olup, kepeklenmeye karşı etki oluşturuyor. Kan dolaşımını da destekleyeceğinden saçın ana renginde çıkmasını sağlıyor. Havuç tohumu yağının içeriğindeki beta karoten, melanin pigmentini çoğaltıyor. Ayrıca Japonya’da yetişen ‘vvasabia japo-nica’ adlı bitkinin, beyaz saçların kendi rengine dönmesi için kullanılması da halen devam etmektedir. Vasabia, B vitamini içerir, kan dolaşımı uyarır. Doğal kozmetik ürünlere eklenerek kullanıldığında, saçlardaki renk pigmentini artırır. Dolayısıyla saçların kendi renginde kalmasını sağlar.

Beyaz Saçları Rengine döndürme için formul

Ceviz, çörek otu, havuç tohumu ve ısırgan tohumu yağlarının aşağıda belirtildiği gibi uygulanması şartıyla olumlu sonuç verdiği görülmüştür.

– 30 ml havuç tohumu yağı .
– 20 ml ceviz yağı
– 10 ml ısırgan tohumu yağı
– 10 ml çörekotu yağı

Bütün malzemeler karıştırılır ve koyu renkli cam bir şişeye aktarılır. Haftada en fazla 2 kez saç diplerine masaj halinde uygulanır. Uygulamadan sonra saçların doğal bir şampuan veya zeytinyağlı bir sabunla yıkanması etkisini güçlendirir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.