Rajio Taisou Nedir? Japon Egzersizi Nasıl yapılır

Egzersiz’ , hep yapmak istediğimiz ancak hiç hayatımıza dahil edemediğimiz bir rutin değil mi? En azından çoğumuz için bu geçerli. Hayatımıza bir rutin dahil etmeye çalışırken dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de zaman dilimi olsa gerek. Örneğin; sabah rutini, akşam rutini vs gibi. Böyle olunca daha yapılabilir ve tam anlamıyla bir rutin, aynı zamanda da alışkanlık olmuş oluyor. Kim hayatında kötü şeyleri alışkanlık edinmek ister ki? Hepimiz spor yapmak, kitap okumak gibi günün koşturmacasında yapmayı unutup ikinci plana attığımız ve bizim için iyi olan şeyleri alışkanlık edinmeye çalışıyoruz. Yapılan araştırmalara göre yanlış bilinen 21 günün aksine 18 ile 254 gün arasında değişen alışkanlık edinme süresi var. Kişiye ve alışkanlık edinmek istediği şeye göre bu değişiyor tabii. Kendimiz için bu süreyi nasıl tespit edeceğimizi denemeden bilemeyiz. Aslında üzerine çok düşünmeden o eylemi yapmaya koyulmakta bitiyor bence iş. Ve şimdi artık sabah rutinlerimizi oluşturma ve uygulama zamanı…

Hepimiz işe, okula, mecburi birçok yere gitmek için sabahın erken saatlerinde kalkmak durumunda kalıyoruz. Uykulu, omuzlar düşük, enerjisiz gidip öğlene kadar zaman nasıl geçecek, akşam olsa da uyusak diye düşünüyoruz. Eminim birçoğunuz buna bir son vermek ve sağlığınıza da katkı sağlayacak şekilde uykunuzu açıp size enerji verecek bazı egzersizler yapma girişiminde bulunmuş ama verim alamamışsınızdır. Ya hareketsiz olduğunuzdan kaslarınız ağrıdığı için bırakmış ya da alışkanlık haline dönüştüremediğiniz için uykuyu tercih etmişsinizdir. Bu noktada rajio taisou devreye giriyor. Benim de denediğim, özellikle uyku açma ve enerji verme konusunda çok başarılı bulduğum bir teknik. Gelin detaylı anlatayım…

Rajio Taiso nedir?


Rajio taisou, Japonların sabahları 5-10 dakika süren, piyanoda çalınan bir müzik eşliğinde, okullarında, işyerlerinde toplu olarak yaptıkları bir egsersiz. Sabahları yapılan bu ısınma hareketleri İkinci Dünya Savaşı’nın öncesinden beri var. İsmindeki Rajio yani ‘radyo’ kısmı bu talimatların radyo üzerinden iletilmesinden kaynaklanıyor ama günümüzde televizyon ve internetten de hareketleri yapabilirsiniz.
Rajio taisou yapmanın temel amaçlarından biri takım ruhunu canlı tutmaktır. Egzersizler dersler başlamadan önce okullarda ve iş günü başlamadan önce iş yerlerinde grup olarak yapılır. Fakat bu sizin yalnız başınıza yapmanıza engel değil. Evde annenizle, babanızla , eşinizle, kedinizle, köpeğinizle her şekilde yapılabilir Önemli olan yapmaya başlamak ve faydasını gördüyseniz devam ettirmek, bu kadar basit!
Rajio taisounun birincil yararı, mümkün olduğunca, eklemleri tümüyle hareket ettirmesidir. Günlük yaşamda, eklem hareketleri genelde tüm hareket aralığının çok altında kalır, bu nedenle kaslar kademeli olarak küçülebilir.

Vücudunuzu her gün, bir dizi harekete geçirmek yeterlidir ve daha uzun süre “daha iyi” çalışmaya devam edeceğinizin ne kadar açık olduğunu göreceksiniz. Kendinizi tüm hareketleri hemen yapmaya zorlamayın. Sizi zorlayan hareket dizileri varsa bir süreliğine onları atlayarak egzersize devam edin.

Egzersizler ayrıca çevikliği ve düz duruşu artırabilir ve bu da uzun süre oturduğunuz bir sandalyeden kalkmak veya yere eğilmek gibi basit şeylere yardımcı olabilir. Bel tutulması, boyun tutulması gibi sorunlarınız ortadan kalkabilir.

Ayrıca, sabahları rajio taisou gibi hafif egzersizler vücudunuzun kan akışını hızlandırır ve enerji verir, eklemlerinizi gevşeterek birikmiş sertliklerden kurtulmanızı sağlar.

İstatistiklere göre Japonların %30 u her sabah 5 dakika rajio taisou yapıyor. Özellikle de Japonya’nın güneyinde bulunan Okinawa adasındaki ve dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ‘Uzun Ömür Köyü’ lakaplı Ogimi kasabasında herkesin ortak özelliği her sabah 10 dakika rajio taisou yapmaları. Tabiki bu insanların uzun ve sağlıklı yaşamlarının tek sebebi rajio taisou değil, birçok unsur var ancak verimli ve sürekli bir egzersiz ile birlikte diğer insanlarla kurdukları takım ruhu bunların en önemlilerinden diyebiliriz.

İşte basit bir egzersiz gibi görünen aslında sıkı bir takım ruhu yaratan ve güne enerjik başlamanızı sağlayan rajio taisou belki sizlerin de okullarında, sınıflarında, işy erlerinde ya da evinde yapılmaya başlanır. Şimdi neden Japon icadı olan bir şeyi hayatımıza sokalım diyor olabilirsiniz. Evet katılıyorum keşke ülkemizde de böyle verimli icatlar olsa da yapsak. Ben hiçbir ofiste ya da okulda sabah rutini olarak böyle bir grup egzersizine rastlamadım. Çoğunlukla masanın başından kalkmaya üşeniyoruz, tam kalkıp iki egzersiz yapalım derken de utanıyoruz şimdi etraftakiler ne der diye. Bu nedenle türlü bahaneler üretmeden uygulamaya koyulma zamanı.. Dünyada yapılan tüm güzel şeyler denenmeye değerdir. Sağlık açısından da size fayda sağlayacak bu teknik aşağıdaki temel hareketlerin komut halinde yapılması ile oluşuyor.

Rajio taisou yaparken size uygun olmayan hareketler varsa onları atlayın. İlk olarak videolar izleyerek hareketleri birkaç kez tekrar etmenizi tavsiye ederim. Daha sonraki günlerde müziğin ritmine alışarak hareketleri ezberden yapmaya başlayacaksınız zaten. En az bir ay her sabah 5-10 dakika arası yaparsanız vücudunuzda ve enerjinizdeki farkı gördüğünüzde yapmaya devam edeceksiniz…
Sağlıkla ve mutlulukla kalın…
İnci AYGÜN

“Rajio Taisou Nedir? Japon Egzersizi Nasıl yapılır” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.