Rafting Sporu Nasıl Yapılır , Türkiye Rafting Yapılan En İyi Yerler

Rafting Tarihçesi :
Raft adı verilen botlarla, Amerika'da, önceleri (1900'ların başında) akarsularda güvenli olarak yük taşımakta kullanılırdı. Raft, her türlü akarsuda hareket edebilecek yapısı ve yapıldığı sağlam malzeme nedeniyle akarsu taşımacılığında tercih ediliyor. II.Dünya savaşı sırasında çıkartma amaçlı olarak kullanılan botlar diğer ülkelerin de dikkatini çekiyor ve yaygın olarak kullanılmaya başlanıyor.
 
Spor amaçlı kullanım da yine Amerika'da başlıyor. Keşif amaçlı akarsu yolculukları ve çeşitli etkinlikler yapmak üzere kurulan bir kulüp 1973 yılında "Sobek Expedition" adını alarak dünyanın çeşitli ülkelerinde keşifler yapmaya başlıyor. Çoruh'u da 1982'de ilk bu ekip geçiyor.

Rafting Sporu :
Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan bir akarsu (nehir) sporudur. Rafting de asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden; kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir.
Dünyada iki tip raft kullanılıyor. Birincisi daha çok Amerika'da, büyük nehirlerde yük taşıma amacıyla kullanılanlar. Bu botlar bir kişi tarafından yönlendirilebiliyor. Kullanım prensibi kürekli bir sandalla aynı. Bot, kenarlarına bağlı üçer metrelik küreklerle istenildiği gibi yönlendirilebiliyor. Bunlarla iki tona kadar yük taşımak mümkün. Son yıllarda bu botlarda yolcu taşımacılığında, daha çok da turizm alanında kullanılmaya başlandı. Bu türde, botta bulunan yolcular hiçbir şeye karışmaz. Yönetim tamamen kürekleri kullanan rehberdedir.
İkincisinde ise botta bulunan herkes kürek çeker. Sabit bir kürek yeri yoktur ve kürekçiler botun kenarlarına oturarak kürek çekerler. Bunlarda rehber arkadadır. Diğer kürekçileri komutlarla yönlendirerek botu idare eder. Türkiye'de de bu sistem kullanılmaktadır. Rafting deneyimli rehberlerin idaresinde yapıldığında son derece kolay ve güvenli bir doğa sporudur. Klas 4 veya 5 zorluğunda bir nehri kano veya kayak gibi araçlarla geçmek için
 
 
yıllar sürecek bir eğitime gereksinim duyulurken, raftingle deneyimli rehberler yönetiminde, bir kaç saatlik brifing ve ufak bir acil kurtarma provası sonrasında sağlıklı herkes geçebilir.
Akarsu, yatağı içinden geçerken çeşitli doğal engelleri geçmek zorundadır. Bu engeller büyüklü, küçüklü kaya parçaları bazen de ağaç gövdeleridir. Su kimi zaman da yüksekçe yerlerden dökülerek yoluna devam eder.

 
Klas1– Çok basit akıntı. Suda hiçbir çalkalanma yoktur, son derece sakin bir biçimde, köpüklenme yapmadan akar.
Klas2– Basit rapidler. Akıntı azdır. Suyun akışı ve küçük engeller hafif dalgalanmalar oluşturur. Bunlar hiç bir tehlikesi olmayan basit geçişlerdir.
Klas3– Orta zorlukta rapidler. Nehir buralarda, yüksek sayılabilecek dalgalar oluşturur. Dalga boyu bir metreye varır. Rapidin arkası durgun ve görüş alanı içindedir.
Klas4– Zor rapidler. Rapidin başlangıcından bitişini görmek her zaman mümkün olmaz. Akıntı, oldukça büyük ve karışık dalgalar oluşturur. Su altı ve su üstü engelleri bulunur. Emniyet için kıyıda kurtarma ipiyle ekibin olması gerekir.
Klas5– Çok zor rapidler. Su bazen çavlanlar bazen de çok büyük dalgalar oluşturur. Dalga boyu 5 metreye varabilir. Her taraf bembeyaz köpük içindedir. Dar geçişler olabilir. Bu bölgelerden geçiş için çok deneyimli olmak, zor durumlarda neler yapılacağını iyi bilmek gerekir. Emniyet sistemi kurmadan bu sulara girmek son derece risklidir.
Klas6– Geçilemeyecek kadar zor rapidler. Nehir buralarda ya metrelerce yukarıdan dökülür. Ya da art arda bir dolu engele rastlayarak çok türbülanslı ve dalgalı bir bölge oluşturur

Türkiye’de rafting yapılacak en iyi 10 nehir

1. Çoruh Nehri – Artvin
2. Fırtına Vadisi – Rize
3. Dalaman Çayı – Muğla
4. Melen Nehri – Düzce
5. İkizdere Nehri – Rize
6. Munzur Çayı – Tunceli
7. Köprüçay – Antalya
8. Bekili Deresi – Denizli
9. Zamantı Irmağı – Kayseri 
10.Barhal Çayı – Artvin

ÇORUH NEHRİ

Dünyada ilk 10 arasında

Rafting denince sadece Türkiye’de değil dünyada ilk 10 arasına giren Çoruh Nehri’nin 169 km.’lik bir parkuru var. Kaçkar Dağları’ndan inen Çoruh Nehri’nde zorluk derecesine göre 4 parkur var. Mayıs ve haziran ayları en çok ilgi gördüğü dönemler. Özellikle Bayburt-Yusufeli/Oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar düzenleniyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası burada düzenlendi. 2003 yılı Türkiye Rafting Şampiyonası 3. Ayağı da burada yapıldı. Çevresinde Kaçkar Dağı tırmanışları yapılıyor. Bölgede çok sayıda tarihi Gürcü kilisesi var. Daha çok profesyonel raftingciler geliyor. Özellikle İngiliz, İsrail, Avusturya ve Çekoslavakya’ dan gelenler var. Seyahat acenteleri zaman zaman turlar düzenliyor. 169 kilometrelik parkur, 10 gün içinde çevresinde kamp yapılarak tamamlanabilir.

FIRTINA VADİSİ

WWF’nin koruma listesinde

Rize Fırtına Vadisi, 23 kilometrelik bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 3’e ayrılıyor. Mayıs ve haziran aylarında rağbet görüyor. Bu yıl 12-13 Haziran’da Türkiye Rafting Şampiyonası burada yapılacak. Fırtına Vadisi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF’nin seçtiği, korunması gereken yerlerden biri. Vadiden bölgenin turizm merkezi sayılan Ayder Yaylası’na ulaşılabiliyor. Çat Yaylası ve tarihi Zil Kale’de bu bölgede yer alıyor. Kaçkar Dağı tırmanışları buradan yapılıyor. Hem profesyonel hem de amatör raftingciler için uygun. Seyahat acentelerinin Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası turları var. Parkur ortalama 1 saatte tamamlanıyor.

DALAMAN ÇAYI

Turistlerin gözdesi 

Rafting tutkunlarının en gözde parkurlarından biri. 12 kilometre uzunluğundaki Dalaman Çayı’nda zorluk derecelerine göre iki ayrı etap var. Profesyonelleri de amatörleri de ağırlayabiliyor. Üst etabı 3., alt etabı 1. zorluk derecesinde. Bu parkur, ilk kez deneyenlere tavsiye ediliyor ve çocuklar da katılabiliyor. Parkurun tamamı 2.5-3 saatte tamamlanıyor. Rafting sezonu mayıs ayında başlıyor ve ağustos sonuna kadar devam ediyor. Asırlık köprülerin altından geçen sporcular, eşsiz manzaraları da görebiliyor. Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turizm merkezlerine yakın olduğu için sezonda 20 bin turisti ağırlıyor. Tur acenteleri bölgeye düzenli olarak günlük turlar düzenliyor. Katılanlar Dalaman Çayı yakınındaki kral mezarları, Dalyan kanalı, İztuzu plajı, Köyceğiz Gölü, Ekincik Koyu, Çamur Banyoları, Sandras Dağı, Göcek koyları ve Gökova Körfezi’ni de ziyaret edebiliyor. 

MELEN NEHRİ

Haftasonu rafting macerası

Bolu sınırlarında olan Melen Çayı’nda rafting için en iyi sezon bahar ayları. Bu aylar debinin en yüksek olduğu zamanlar. Düzce Valiliği geçtiğimiz yıl Türkiye Rafting Şampiyonası’nın ikinci ayağının yapıldığı Melen Nehri’nin tanıtımı için çalışma başlattı. İstanbul ve Ankara’ya 2,5 saat uzaklıkta.Ulaşımın kolay olması, haftasonu için tercih edilmesni sağlıyor. Turizm şirketlerinin düzenlediği turlarla gelenler profesyonel sporcular eşliğinde rafting yapıyor. 16 kilometrelik parkur Dokuzdeğirmen Köyü’nden başlayarak, Beyler Köyü mevkiinde son buluyor. 1,5 saat süren parkur 3 zorluk derecesinden oluşuyor. Rafting için gelen tatilciler Karadeniz’e kıyısı bulunan Akçakoca’yı, yaylaları ve Samandıra Şelalesi’ni de gezebiliyor.

İKİZDERE NEHRİ

Acemilere de uygun

Rize’deki İkizdere Nehri, toplam 25 kilometrelik bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 3 parkuru var. En çok mayıs ve haziran aylarında rağbet görüyor. Nehirde çeşitli yöresel yarışmalar da düzenleniyor. En son Rize Valilik Rafting Şampiyonası yapıldı. Çevresinde ünlü Anzer balının üretildiği Anzer Yaylası var. Ayrıca Cimil, Ovit ve Kabahor gibi çok tercih edilen yaylalara da buradan gidiliyor. Profesyonel raftingcilerin yanısıra yeni başlayanlar için de ideal. Ancak seyahat acenteleri tarafından tur düzenlenmiyor. Parkur ortalama 1,5 saatte tamamlanıyor.

MUNZUR ÇAYI

Teknik çalışma gerekli

Munzur Ovası’ndaki rafting parkuru 20 kilometreyi buluyor. Teknik bir çalışma yapılamadığı için zorluk derecesi ve engeller bilinmiyor. Karların erimesi ile suların çoğaldığı mayıs ve temmuz ayları en ideal zamanlar. İki yıl önce Munzur Turizm Kültür ve Tanıtma Festivali kapsamında yarışma düzenlendi. Seyahat acenteleri profesyonel bir çalışma yapılmadığı için tur düzenlemiyor. Munzur’un her tarafı gezilip görülmeye değer. Özellikle 70 kilometrelik Munzur Vadisi, Ovacık’ta bulunan Gözeler Mevkii gezilip görülecek önemli yerlerin başında geliyor. Çoğunlukla çevre illerden gelen amatörler rafting yapıyor. Ovacık’ta bulunan El-baba kamping kısa mesafeli amatörlerin uğrak yeri.

KÖPRÜÇAY

Ünlülerin rafting parkuru

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Taşağıl Beldesi sınırlarında bulunan Köprüçay Rafting Merkezi, Selge Antik Kenti’nin 11 kilometre aşağısında. Rafting parkurunun zorluk derecesi 1-2. En az tehlikeli parkurlar arasında. Yaklaşık 12 kilometrelik 2 parkur var. Parkur 1 saat sonra Karabük Köprüsü’nde sona eriyor. İsteyen buradan ormanlık araziye çıkıp, dağ safariye katılabilir. Su sıcaklığı yaz- kış sabit 9; derece. Daha çok yabancı turistler ilgi gösteriyor. Her yıl Türkiye Rafting Şampiyonası düzenleniyor. Köprüçay’da rafting yapmak kişibaşı 15- 40 dolar arasında değişiyor. Fiyata ulaşım, rafting turu, bot, teknik donanım rehberlik hizmetleri ve öğle yemeği de dahil. Rafting hizmeti veren lisanslı 7, toplam 20 dolayında turizm firması var. Tarkan ve Tuğba Özay, Köprüçay’da rafting yapan ünlüler arasında.

BEKİLİ DERESİ

Recep Yazıcıoğlu keşfetti 

Recep Yazıcıoğlu, Denizli’ye vali olarak atandıktan sonra doğa sporları yapılabilecek alanları gezerken Bekilli Deresi’ni keşfetti. 9.5 kilometrelik parkuru kısa sürede temizlettirdi, rafting yapılabilir hale getirdi. Yılın her ayı rafting yapılabiliyor. 3-4 zorluk derecesinde olan parkur yaklaşık 2 saatte katediliyor. Amatör raftingçilere uygun değil. Su debisi saniyede 25 metreküpten fazla olduğu zaman rafting yapmak tehlikeli olabiliyor. Parkurda ilk ve tek yarışma Recep Yazıcıoğlu anısına ve adına yapıldı. Parkurun başladığı bölgede 5 kilometre uzunluğunda Mangırınkısık Kanyonu bulunuyor. Aynı nehir üzerinde Çal Regülatörü’nden başlayıp Hançalar Köprüsü’ne kadar uzanan 11 kilometrelik ikinci bir parkur var. Zorluk derecesi 1. Amatörler ve turistler daha çok bu parkurda rafting yapıyor. Çal Parkuru yaklaşık iki saatte tamamlanıyor.

ZAMANTI IRMAĞI

Profesyonellerin tercihi

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde. 21 kilometrelik bölümü rafting için elverişli. Ancak 13 kilometrelik bölümü kullanılıyor. Zorluk derecelerine göre 8 parkurdan oluşuyor. Daha çok profesyoneller tercih ediyor. Değirmenocağı ve Yerköprü mevkileri en zor parkur olarak biliniyor. Toplam parkur, yaklaşık 2 saate tamamlanıyor. Kar sularının erimesine bağlı olarak mayıs ve haziran aylarının tamamında ve temmuzun ilk iki haftasında rafting yapılabiliyor. Bölgeye daha çok yerli turist geliyor. Kapuzbaşı takım şelaleleri, Yedigöller, Derebağ şelaleri, Aladağlar, Hacer ormanları, Aksu kanyonu, Zamantı kanyonu çevrede görülebilecek yerler.

BARHAL ÇAYI

Yurtdışından özellikle geliyorlar 

Artvin’de bulunan Barhal Çayı parkuru 18 kilometre uzunluğa sahip. Zorluk derecelerine göre 4 parkuru var. Mayıs, haziran ve temmuz en çok rağbet gören aylar. Barhal Çayı’nın bulunduğu yer, bölgenin turizm alanlarından biri aynı zamanda. Çayın çevresinde tarihi Gürcü kiliseleri ve kaleleri var. Trekking yapılabilecek alanlar mevcut. Mayıs-haziran dönemlerinde Avusturya White Water Rafting Kulübü üyeleri ile çok sayıda İsrailli gelip rafting yapıyor. Zaman zaman rafting için turlar da düzenleniyor. Parkur ortalama 2 saatte tamamlanıyor.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.