Portakal mı Greyfurt mu daha etkili

portakal- greyfurt

Bence “portakal mı greyfurt mu?” sorusuna yanıt aramak yerine her ikisinden de faydalanmanın bir yolunu bulun. Bizim millet olarak greyfurttan ziyade “portakal sever” olduğumuz kesin.

Oysa greyfurtu biraz daha yakından tanıyıp ondan daha sık ve çok faydalanmanın da zamanı gelmiştir ve greyfurtun portakaldan farklı önemli bazı marifetlerinin olduğu da kesindir.

Mesela greyfurt da tıpkı portakal gibi “doyurucu ve kalorisi düşük” bir meyvedir. Portakala oranla kalorisinin daha az olduğu kabul edilebilir: 100 gram greyfurtta yalnızca 4D kalori enerji var.

Güne başlarken sabah kahvaltısında yenilecek yarım greyfurt iyi bir düşüncedir. Ayrıca greyfurt çok güçlü bir pektin kaynağıdır. Pektin suda erimeyen bir ~ posadır. Bağırsakların aktivitesini artırıp kabızlığı azaltır. Bağırsak duvarını toksik maddelerden koruyarak kolon kanserine karşı da güçlü bir bariyer yaratır. Düzenli pektin kazanımının kolesterol emilimini azalttığı, dolayısıyla kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü kabul edilir. Greyfurtun güçlü bir antioksidan yapısı olduğunu da biliyoruz. Örneğin, naringin ve naringenin daha da önemlisi likopen, be-takaroten ve lütein greyfurtun en mühim antioksidan zenginlikleridir. Özellikle pembe/kırmızı greyfurt neredeyse domatesteki kadar likopen içerir. Greyfurt C vitamini yönünden de portakalı aratmaz. Güçlü bir potasyum kaynağı olması da mühim bir özelliktir. 100 gram greyfurt 135 mg potasyum içerir. Greyfurtun B grubu vitaminlerden de zengin olduğunu hatırlatalım.

Peki, hiç mi kabahati yok? Tabii ki var! Greyfurtun içerdiği furanokumarinler karaciğerdeki bir enzim sistemini etkileyerek bazı ilaçların toksik gücünü artırabiliyor. Bu nedenle greyfurt tüketirken kullandığınız ilaçlara bakmanız gerekiyor.

Örneğin, kolesterol düşürücü statinle-rin, bağırsak aktivitesini artırıcı sisapi-ridin, antidepresan buspironun, antihis-taminik terfenadinin greyfurtla birlikte kullanamamaları gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi 21.01.2016 Kelebek Eki

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.