Photoshopla Kendi RSS İkonumuzu Yapalım

Kendi RSS Butonumuzu Yapalım
Rss beslemeler ve Rss beslemelere ait ikonlarımız neredeyse blog sitelerimizin vazgeçilmezlerindendir. İnternette hazır olarak bulunan birçok çeşit ve görünümde Rss ikonu bulunmaktadır. Ama kendi Rss ikonunuzu kendiniz yapmaya ne dersiniz?

Bu makalemizde Photoshop kullanarak çok basit bir iki adımda kendi Rss ikonumuzu yapacağız. Bunun ihtiyacımız olan tek şey Photoshop. Hadi başlayalım!

(NOT: Sitemizde elimizden geldiğince Photoshop makaleleri yayınlıyoruz ama bir Photoshop kategorimiz bile yokmuş, ben de bir tane oluşturuverdim. Photoshop isimli kategorimizin ilk yazısı bu oluyor böylelikle 🙂
Önce Photoshop’ta 72px resolution değerine sahip 200*200px bir doküman açalım. Dokümanımızın arkaplan rengi beyaz olsun. Dokümanımızı açtıktan sonra şimdi Rss ikonumuzu oluşturacağız. Photoshop Araçlar bölmesinden Custom Shape aracını seçin. (U kısayolunu da kullanabilirsiniz) Burda aşağıdaki örnekte görünen şekli seçelim ve 200px’lik dokümanımızın yarısına gelecek şekilde şeklimizi çizelim. Şeklimizi çizerken Shift tuşuna basılı tutarak fare hareketi yaparsanız daha düzgün bir çizim elde edersiniz. 🙂
adım 1

adım 2
Rss ikonumuzun ana hattını elde etmiş olduk. Şimdi bu shape üzerinde bir değişiklik yapacağız. Şeklin bulunduğu layer seçili durumdayken üst menüden Layers >> Rasterize >> Layer bölümünü tıklıyoruz. Böylelikle şeklimiz bir Shape olmaktan çıkıp normal layer (katman) haline gelmiş oldu.

Bu aşamadan sonra elde ettiğimiz şekli belli bölgelerden keserek klasik Rss ikonunu elde edeceğiz. Ben kesim sırasında kılavuz çizgilerden faydalandım. Kılavuz çizgilerinizi çıkarabilmek için öncelikle Photoshop’ta Rulers alanını açmanız gerekiyor. İsterseniz Ctrl+R tuş kombinasyonuyla dilerseniz de View >> Rulers menüsünden bunu seçebilirsiniz. Böylelikle dokümanımızın dış hatlarında cetvelimiz görünecek. Cetvelin herhangi bir bölmesinden fareyle tutup istediğiniz kadar kılavuz çizgi elde edebilirsiniz. Ben aşağıda şeklimizi keseceğimiz kılavuz çizgileri hazırladım ve bu sayede keseceğim alanı daha iyi ayarlayabiliyorum. Siz de örnek resimden faydalanarak kılavuz çizgilerinizi oluşturabilirsiniz.
adım 3
Şimdi kesim için uygun zemini hazırladık. Bu aşamadan sonra birçok teknik vasıtasıyla klasik Rss şeklimizi elde edebiliriz. Ben kılavuz çizgilerimden yararlanarak şeklim üzerinden almak istediğim alanı Polygonal Lasso Tool yardımıyla belirliyorum ve Ctrl+C tuşu ile kopyalıyorum. Daha sonra Ctrl+V ile yapıştırıp şeklimi elde etmiş oluyorum. Siz dilerseniz farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Şekil üzerinde kılavuz çizgilerinden yararlanarak şeklin belli bir bölümünü keserek yine aynı şeyi elde etmiş olursunuz.

Elimizde artık klasik Rss ikonumuz var ve bununla istediğimiz şekli hazırlayabiliriz. Ben yuvarlık bir Rss butonum olmasını istiyorum ve örneğimi de bu yönde hazırladım. Şimdi dilerseniz klasik Rss butonumuzu yuvarlak bir şekil üzerine oturtalım ve ikonumuzu tamamlayalım.
adım 4
Bunu yapabilmek için yeni bir layer oluşturuyoruz. Sonrasında Elliptical Marquee Tool ile Rss ikonumu saracak bir daire oluşturuyorum. Yine shift tuşuna basarak düzgün bir şekil elde ediyorum. Şeklimizin dolgu rengi hiç önemli değil.
adım 5
Daire şeklini elde ettikten sonra bu şekle verilecek görünüm özelliklerini ayarlayacağız. Layer üzerinde iki kere tıklayıp Layer Properties penceresini açıyoruz. Burada önce Gradient ve daha sonrasında Stroke efektleri ile dairemizi güzelleştireceğiz. Vermiş olduğum efektler ve renk değerleri için aşağıdaki resimleri inceleyebilirsiniz.
adım 6

adım 7

adım 8
Bu aşamadan sonra ilk etapta oluşturduğumuz Rss ikonumuzu yeni oluşturduğumuz dairenin üzerine çıkarıyoruz. Bunu layer penceresinde layer1′i layer2′nin üzerine fare ile sürükleyerek yapabilirsiniz. Böylelikle layer1′de bulunan Rss ikonumuz layer2′nin üzerinde görünmeye başlayacak. Bu kadar mı, tabi ki hayır. Biraz da Rss ikonumuzun görünümüyle oynuyoruz ve daha iyi bir görünüm elde ediyoruz. Bunun için vermiş olduğum değerler yine aynen ilk etapta yaptığımız gibi olacak. Dilerseniz sadece renk değerleriyle oynayabilir ya da farklı efektler verebilirsiniz.
adım 9
adım 10
Gördüğünüz gibi hiçbir ekstra araca ihtiyaç duymadan kendi Rss ikonumuzu oluşturduk. Siz dilerseniz ikonununuzu farklı zeminlere ve farklı renklere oturtabilir böylelikle daha değişik görünümler elde edebilirsiniz. Örnek PSD dosyasını da aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

ÖRNEK PSD DOSYASINI İNDİR

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.