Photoshop’ta Kalem Aracı (Pen Tool) Kullanımı

Photoshop’u ister web tasarımı amaçlı isterseniz de fotoğraf manipülasyonu için kullanın yine de bir şekilde yolunuz Pen Tool (P) ile kesişmiştir. Pen aracı aslında Photoshop‘un olmazsa olmazlarından olan ve birçok grafik tasarımcının vazgeçemeyeceği bir araçtır.

Pen tool sayesinde belli bir alanı kesip çıkarma, Shape (şekil) elde etme gibi işlemler yapabiliriz. Bunlarla birlikte Pen Tool ile oluşturduğumuz şekillere belli efektler verebiliriz. Biz bu makalemizde Photoshop’un Pen aracını kullanarak eğik şekillere hakim olmayı öğrenecek ve bunu Glow (Ateşlendirme, Kızartma diye Türkçemize çevirebiliriz) şeklinde nasıl detaylandırabileceğimizi öğreneceğiz. Bu sayede Pen Tool’u nasıl kullanabileceğimizi de sizlerle paylaşacağız. Basit bir iki adımdan oluşan bu uygulama için hemen Photoshop’umuzu açalım 🙂

Photoshop’ta 640*480Px arkaplanı siyah olan bir doküman açalım. Bu aşamadan sonra Araç paletinden Pen Tool’u seçelim. Aracımızı seçerken dikkat edeceğimiz bazı hususlar var. Örneğin aracın seçiminden sonra yukarıda beliren menüde aracı Path olarak seçiyoruz. Daha sonra paletin sonundan Exclude overlapping path areas bölümünü seçiyoruz. (paletteki son seçilebilen şekil, aşağıdaki resimde detaylı gösterdim.)

Pen aracını seçtikten sonra dokümanın ortasında bir yerde önce bir kere tıklıyoruz. Araçla tıklamayı yapıp daha sonra bunu fare ile herhangi bir yöne çektiğiniz zaman çizgi oluştuğunu ve bunun eğrildiğini göreceksiniz. İlk eğriliği elde ettikten sonra ikinci bir fare tıklamasıyla bu sefer ters yöne bir S elde edelim. merak etmeyin, oluşan bu iki S şeklide birbirini takip ediyor. Bu aşamada aşağıdaki gibi bir şekil elde etmiş olmalıyız. Siz kendi şeklinizi oluşturabilir ve onun üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Yukarıdaki adımlara dikkat ettiyseniz Pen aracı için herhangi bir katman (layer) oluşturmadık. Şimdi layer penceresinden yeni bir layer oluşturalım. Ancak bu layerda önce Pen toola efektimizi oluşturacak olan Brush’ımızı (Fırça) ayarlayacağız.

İster klavyeden B tuşuna basın isterseniz de araç paletinden Brush aracını seçin. Bu aşamada Pen tool ile oluşturduğumuz şekle bu Brush ile efekt vereceğiz.

Brush menüsünden Basic Brushes’ı seçin ve burada 12Px ve Hardness değeri %0 olan Brush’ı seçin. Seçimi yaptıktan sonra Brush menüsünden çıkabilirsiniz.

Pen aracımızla oluşturacağımız efektin daha anlaşılır olması için dokümanımızın arkaplan rengini siyah olarak belirlemiştik. Bu nedenle fırçamızın uygulama rengi mümkün olduğunca açık bir renk olmalı. Ben direkt olarak beyaz tercih ettim. Siz de açık ve farklı bir renk tercih edebilirsiniz.

Şimdi araç paletinden bu sefer Path Selection Tool’u (A) seçelim. Çizmiş olduğumuz eğik şeklin üzerine fare ile sağ tuş yapalım. Açılan menüden de Stroke Path seçeneğini seçelim. Bu açılan küçük pencereye tamam demeden önce aşağıdaki Simulate Pressure seçeneğinin seçili olduğuna emin olalım. Pencereye tamam diyerek vermiş olduğumuz efekti görebiliriz.

Şimdi tek bir adım kaldı. Şeklimiz üzerine yine Path selection tool aracı ile sağ tuş yaparak Delete Path diyoruz. Bu sayede ilk aşamada yapmış olduğumuz çizim kaybolacak ve geriye efekt verdiğimiz eğik şeklimiz kalacak.

Gördüğünüz gibi basit bir iki yöntem ile Pen aracını etkin bir şekilde kullandık. Bu sayede değişik kullanımları bir araya getirerek tasarımlarımızı renklendirebiliriz.

Ayrıca Pen tool’u diğer seçenekleriyle birlikte kullanarak bir şekil oluşturabilir ve sağ tuş tıklayarak bu şekli ileride Photoshop’ta kullanmak için kaydedebiliriz.

Umarım sizler için faydalı olmuştur. Bir başka makalemizde görüşmek üzere…

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.