Photoshop’ta Gömülü Yazı (Inset Text) Etkisi Oluşturmak

insetornekMerhabalar. Açıkçası bu makaleye nasıl bir başlık vereceğime karar veremedim. Zira bu Photoshop uygulamamızda yapacağım gömülü metin etkisini (inset text) nasıl Türkçeleştireceğimi bulamadım. Başlık için beni mazur görmenizi diliyorum.

Inset text aslına bakarsanız yeni bir teknik değil. Daha önce de kullanılan bir Photoshop metin efekti tekniği. Ancak son dönemlerde oldukça sık kullanılmaya ve kıymeti bilinmeye başlandı.

 

Bu tekniğin özünde kullandığımız arkaplan geçişine göre metnimize sanki o arkaplana gömülüyormuş etkisini vermek yatıyor. Bunu da Photoshop’ta çok basit yoldan bir iki hamle ile elde edebiliyoruz. Şimdi dilerseniz Photoshop’ta 400px*200px bir doküman açalım.

1) Yeni bir katman (layer) oluşturalım. Bu katmana aşağıda görülen Gradient overlay etkisini verelim.

2) Şimdi sıra bu katman üzerinde gömülü olacak olan metnimizi yazmaya geliyor. Ben örnek uygulamada Myriad Pro yazıtipini kullandım. 36px boyutunda (ayrıca metin kalınlığını bold olarak ayarladım) örnek bir yazı yazıyoruz. Yazı rengimizi de #0e4f78 olarak belirledim.

3) Bu aşamada sırasıyla katman özelliklerini vererek gömülü metnimizi oluşturacağız. Aşağıdaki resimlerde görülen değerleri çalışmamıza yansıtalım.

Gördüğünüz gibi 3-4 küçük aşamada gömülü metnimizi elde etmiş olduk. Makalemizin başında söylediğim gibi önemli olan şey kullandığımız arkaplan geçişine göre metnimizin rengini ve değerlerini iyi ayarlayabilmek. Makalemizin sonunda örnek olarak kullandığımız dosyayı indirebilir ve siz de verdiğimiz değerleri görebilirsiniz. Unutmadan belirteyim ki, bu makaleyi hazırlamamda SixRevisions’daki bu gönderinin oldukça faydası oldu.

INSET TEXT ÖRNEK DOSYAYI İNDİR (32kb)

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.