Photoshop’ta Dolgulu Yazı Oluşturma

Photoshopla Değişik Bir Yazı Efekti...

Merhabalar, başlığın oldukça itici olduğunun farkındayım. Ancak yazmak istediğim makale ve uygulamaya başka bir isim bulamadım inanın. (Web’de yaptığım araştırmada bu tarz uygulamalara Glossy Text deniyor ancak tam olarak sizlere Glossy Text’i anlatmayacağım, ismini bilen bir dostumuz yazarsa çok sevinirim 🙂

Yazımızın giriş kısmında örneğini gördüğünüz üzere bu tür metin efektleri Web 2.0′ın bir tasarım özelliği olan “gradient” kullanımıyla mümkün. Kullanacağımız metinlere Photoshop’ta vereceğiniz “Gradient Overlay” efekti ile bu tarz yazı stillerine sahip olabiliriz. Kaldı ki yeni nesil web sitelerinde bu tarz yazıları sıkça görmekteyiz. O halde sözü fazla uzatmadan uygulamamıza geçelim. Öncelikle Photoshop’ta 400*400px’e sahip bir doküman açalım. Bu dokümanda Text aracını seçerek bir yazı yazalım. Ben örneğimizde “t’infection.com” yazdım ve yazıtipi olarakta Arial Black/36px belirledim. Siz farklı bir yazı tipi kullanabilirsiniz. Yapacağımız uygulamanın etkisini daha iyi görmek bakımından bold bir fontu kullanmayı tercih ettim.

Daha sonra yazımızı yazdıktan sonra yazımızın sahip olduğu layer penceresine iki kere tıklayarak Layer Style penceresini açalım ve sırasıyla aşağıdaki özellikleri verelim. (Bu bölümde örnek resimlerdeki değerleri ve renkleri vererek uygulamanıza yansıtabilirsiniz)

Adım 1

Adım 2

Adım 3

Uygulamamızda dikkat edeceğimiz en büyük nokta şu ki; Gradient Overlay efekti verirken yazıda görmüş olduğunuz orta hat. Bu orta hattı oluşturmak için önce sağ alana #1BADF8 renk değerini sol alana ise daha açık bir mavi tonu olan #AAE0FA renk değerini uyguladım. İşin can alıcı noktası olan orta hat içinde bu iki renk kodunun arasında kalan bölümde 3 tane daha geçiş kullandım. Geçişleri oluşturmak için Gradient alanının altına tıklayarak yeni bir bölme açabilirsiniz. Daha sonra fare yardımıyla bu bölmeleri Location değeri %48 ve %52 olacak şekilde sıralayın. Bu sayede ara renkleri kullanarak tam bir hat elde etmiş olacaksınız. Biliyorum biraz karışık gibi görünüyor ancak bir iki fare hareketi ile hemen halledilebilecek bir durum. Uygulamayı yaparken siz de bana hak vereceksiniz.

Bu tarz uygulamalar aslında hazır stillerle de yapılabilir, hatta çok daha değişik çeşitlerde� yazı denemeleri ve katman uygulamaları da yapabilirsiniz. Ancak her zaman söylediğim gibi önemli olan “işin mutfağı”. Bu efektin nasıl verildiğini öğrendikten sonra hazır stilleri mecbur kalmadıkça kullanmadım. Kaldı ki bir başka bilgisayarda kendi stillerinizi kurmanız ve bulmanız çok zor.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.