Photoshop’ta Belirlenen Yolda (Path) Yazılar Yazmak

Photoshop'u Seviyoruz...Merhabalar. Photoshop’ta bildiğiniz gibi birçok metin efektini basit bir şekilde yapabiliyoruz. Aynı şekilde Photoshop’ta yazımızı bizim belirlediğimiz bir yol (pathway) üzerine de yazabiliyoruz. Bu makalemizde kısaca Photoshop’ta bir metni belirlediğimiz yön üzerine nasıl yazacağımızı anlatacağız.

Unutmadan belirteyim uygulamamı Adobe Photoshop CS3 Extended versiyonu üzerinde yaparak sizlere anlatacağım. Şimdi dilerseniz uygulamamıza geçelim ve nasıl yapıldığını görelim…

 

Şimdi Photoshop’ta 500px*500px boş bir doküman açalım. Daha sonra Araç menüsünden Pen Tool’u (P) seçelim. Pen toolu seçtikten sonra yukarıda yer alan Pen Tool opsiyon menüsünden Paths ikonunu tıklayalım. Bu sayede Pen Tool ile çizdiğimiz alan bir Path halini alacak ve biz de yazılarımız rahatlıkla bu path üzerine yazabileceğiz.

Pen Path Seçimi

Ben örnek resimde gördüğünüz üzere gelişigüzel bir çizim yaptım. Bu aşamadan sonra yine Araç menüsünden Type Tool (T) aracını seçiyoruz. Fare ile az önce çizdiğimiz Path üzerine geldiğimizde Type Tool imlecinin altında yatay bir çizgi belirdiğiniz göreceksiniz. İmleç değiştiği zaman bir kere tıklayıp yazımızı yazmaya başlıyoruz. Yazınızın az önce çizdiğiniz yol üzerinde ilerlediğini göreceksiniz. Oldukça basit değil mi?

Pen tool ile yolun çizilmesi...

Path çizim

Peki Photoshop’ta Shape (Şekiller) üzerine de yazı yazabilir miyiz?
Evet. Bu uygulama da aynı şekilde olmakta. Dilerseniz basit bir örnek daha yapalım. Araç menüsünden Ellipse Tool’u (U) seçin. Shift tuşuna basılı tutarak tam bir daire çizelim. Çizdiğiniz dairede dolgu rengi olması önemli değil. Daha sonra yine Type Tool’u seçelim ve çizdiğimiz şeklin sınırlarında bir yere tıklayarak yazımızı yazalım. Şimdi yazdığınız yazı şeklinizin etrafını takip ediyor olmalı. Hatta isterseniz bu teknikle Custom Shapeler üzerine de yazılarızı yazabilirsiniz.

Shape etrafına yazılan yazı...

Gördüğünüz gibi Photoshop’ta belirlenen bir path üzerinde yazılar yazmak oldukça kolay. Bu sayede metinlerinize dilediğiniz gibi yön verebilir ve tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Metninize vereceğiniz diğer efektler ile değişik çalışmalar oluşturabilirsiniz.

Bir İpucu yazısına göre yine uzun oldu, çenem düştü 🙂 Başka bir makalemizde görüşmek üzere…

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.