Photoshop’ta 3 Boyut ve Işık Efektlerinin Kullanımı

Merhabalar. Photoshop’ta metinlere 3 boyut etkisi vermek için birçok yöntem kullanılıyor. Photoshop’un kendi nimetlerinden yararlanabileceğimiz gibi Photoshop dışı programlar kullanarakta bu etkiyi oluşturmak mümkün. Ben bu yönde bir çalışma yapacaksam her zaman bana en basit gelen yolu izliyorum. Bu nedenle 3 boyut etkisini Photoshop ile oluşturuyorum. Bu yazımızda hem yazımızı 3 boyutlu bir görünüme kavuşturak hem de Pen, Brush gibi araçlar kullanarak tatlı ışık efektleri ile çalışmamızı süsleyeceğiz.

Öncelikle Photoshop’ta 500*500 piksel olan arkaplan rengi siyah bir doküman açalım. Ben ışık efektlerinin daha iyi seçilebilmesi için siyah tercih ettim. Siz kendi çalışmalarınızda farklı renkler kullanabilirsiniz. Hemen önce 3 boyutlu yazımızı oluşturalım.

Arial (kalın) yazıtipinde ve 96 piksel boyutunda yazımızı yazalım. Renk olarak beyaz tercih edelim. Ben örneğimizde kısa ve öz olduğu için 3d yazdım.

Yazımızı oluşturduktan sonra Alt tuşuna basılı tutarak önce aşağı sonra sol yön tuşlarına basalım. Her basışınızda yazı katmanının kopyalandığını göreceksiniz. Bu kopya sayısı 10 oluncaya kadar ilerleyim. (5 aşağı, 5 yukarı basış) Kopyalama yaptığımız ilk yazı yeni oluşturulanların altında kaldı. Layers penceresinde fare ile tutarak bu katmanı en üstteki kopya katmanın üzerine sürükleyin. Böylelikle kopyalama yaptığımız katman en üste geçecek ve bizde istediğimiz efektleri daha iyi verebileceğiz.

Şimdi ilk yazı katmanımıza Layers penceresinde iki kere tıklayarak aşağıdaki özellikleri verelim. Resimleri takip ederek uygulamayı yapabilirsiniz.

10 adet kopyaladığımız diğer katmanların hepsini Layers penceresinde Ctrl tuşuna basılı tutarak seçelim. Sonrasında Ctrl+E tuş kombinasyonunu kullanarak tüm katmanları tek bir hale getirelim. Böylelikle çalışmamızda 2 tane katman kalmış olacak. Birisi yukarıdaki özellikleri verdiğimiz ana yazı katmanı diğeri ise gölge için kullanacağımız diğer katmanların birleştirilmiş hali.

Birleştirdiğimiz katmanlara ise yine resimlerden yararlanarak aşağıdaki özellikleri verelim.

3 boyutlu yazımız hazır. Şimdi yeni bir katman oluşturalım ve yazımızı süsleyecek olan Kalem geçişlerini verelim. Yeni oluşturduğumuz katman seçili iken Pen toolu seçelim ve aşağıdaki gibi bir çizim elde edelim. Çiziminizin şeklini Kalem aracı seçiliyken Ctrl tuşuna basılı tutarak değiştirebilirsiniz.

Çizimi yaptıktan sonra B tuşuna basalım ve Brush (Fırça) aracına gelelim. Shape Dynamics = Size Jittler %0 olacak şekilde değer verelim. Fırça rengimiz de beyaz olsun. Daha sonra özelliklerini zaten değiştireceğiz.

Fırça özelliğimizi verdikten sonra Pen tool’da iken sağ tuş yaparak Stroke Path tuşuna basalım. Böylelikle Pen tool ile çizdiğimiz çizgiyi takip eden şeklimizi oluşturduk. Şimdi Pen toolun çizgileri kaybolmadan yeni bir katman oluşturalım. Bu sefer aşağıdaki Fırça özelliklerini ayarlayalım. Scattering = 300%, Other Dynamics = Değerler 100%, Smoothing değeri de seçili olsun. Yine biraz önce yaptığımız gibi Pen tool’da sağ tuş yapıp Stroke Path diyelim.

Bu işlemlerden sonra birbirinin üzerine binmiş iki tane ayrı katmanımız oldu. Bu katmanlardan ilk oluşturduğumuza aşağıdaki değerleri verelim.

Sonraki oluşturduğumuz katmana ise aşağıda yer alan değerleri verelim.

Bu aşamadan sonra yazımızın giriş kısmında verdiğimiz çalışma gibi bir çalışma elde etmiş olmalıyız. Farklı Pen tool geçişleri kullanarak daha farklı bir görünüm elde etmemiz mümkün. Bu geçişlerden sonra önemli olan uygun katman özelliklerini çizdiğimiz şekillere yansıtarak görünümü güzelleştirebilmek. Gönderinin sonunda çalışmamızın olduğu PSD dosyasını da indirebilirsiniz.

Umarım bu çalışma hoşunuza gitmiştir. Bir başka makalemizde görüşmek üzere.

ÖRNEK ÇALIŞMA İNDİR

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.