pfSense PPTP vpn bağlantısı #1: Kurulum

İşyerimizdeki dosyalara veya cihazlara ulaşmamız gerekiyor. Yada patronumuzun yazıcısına evimizden dosya göndermemiz gerekiyor. Ya da işyerimizdeki sunucularda bir sıkıntı var. İşte bu gibi sorunlar için daha önce pfsense üzerinde OpenVPN çözümünü incelemiştik. Şimdi kurulumu biraz daha basit olan PPTP bağlantısını inceliyoruz.

VPN ile ilgili ufak bir açıklamayı http://tr.wikipedia.org/wiki/Virtual_Private_Network adresinde bulabilirsiniz.  PPTP bağlantı olarak openVPN gibi şifreleme yeteneği olmadığı için IPSEC ve L2TP ile şifrelenmesinin desteklenmesi yerinde olur. Biz bu yazımızda şifreleme kısmına girmeden en sadece haliyle sistemi kurmaya çalışalım.

pfsense pptp vpn 01 01 605x262 pfSense PPTP vpn bağlantısı #1: Kurulum

İşyerimizde pfSense ve FreeNAS kurulu olduğunu varsayıyoruz. Evimizden bu cihazlara bağlanmak için evimiz ve işyerimiz arasında sanal bir ağ kuracağız.

Cihazlarımızın ip adresleri grafikte gösterilmiştir. Farklı bağlantı şekillerini sonraki yazılarımızda bulabilirsiniz.

pfsense pptp vpn 01 02 605x475 pfSense PPTP vpn bağlantısı #1: Kurulum

pfSense üzerinde VPN menüsünden PPTP seçeneğine geliyoruz.

pfsense pptp vpn 01 03 508x700 pfSense PPTP vpn bağlantısı #1: Kurulum

Sırasıyla

Enable PPTP Server seçeneğini işaretliyoruz.

Max. Connections seçeneğinde en fazla 16 bağlantı yapabileceğini belirtiyor. Devam ediyoruz.

Server Address kısmına 192.168.1.15 giriyorum. Bu ağınızda olmayan bir ipadresi olması gerekir. Ayrıca 1.15 ip adresi vpn terminaller bağlandığı zaman sunucu adresi olarak geçer. Sizin ağınızla bir ilgisi yoktur.

Remote Address Range kısmına 16lı gruplar içinde vpn terminallerinin bağlandığında almalarını istediğiniz ip grubunu yazıyoruz. Burada cihazlarımız 16lı gruplardan alacağı için 16/32/64… gibi 16 katlarını girmeniz gerekir.

Save ile yaptığımız işlemleri kaydediyoruz.

pixelstats trackingpixel

Benzer Yazılar

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.