Pasaport yenilemek nasıl yapılır? süresini nasıl uzatabilirim? evraklar nelerdir.?

pasaport yenileme nasıl yapılırsizde Pasaportunuzu yenilemek istiyorum diyorsanız işlemleri bağlı bulunduğunuz ilin  Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şubelerinde ya da ilçe pasaport şubelerinde yapılırsiniz. kişiye özel kişisel pasaportlar 6 aylık, 1 senelik, 2 senelik, 3 senelik ve 4-10 senelik sürelerle verilmektedir. Bu süreler dolduğunda pasaport yenileme işlemlerinizi aşağıda anlatıldığı gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport Yenilemek ve Süresini Uzatmak İçin Gerekli evraklar

1. Pasaport müracaat formu

2. Yenilemek istenen pasaport

3. T.C kimlik numaralı kimliğinizin aslı ve fotokopisi

4. 2 adet biyometrik fotoğraf vesikalık gibi bişey ama yüzünüz daha ayrıntılı görünmesi için daha büyükmüş felan

5. Parmak iziniz parmaklarınızı mutlaka yanınızda getirin (Müracaat esnasında şubede alınır)

6. Pasaport cüzdan bedeli ve harç bedeli makbuzu (Pasaport şube müdürlüğü içinde faaliyet gösteren maliye veznesinde 08.00-12.00/13.00-15.45 saatleri arasında veya anlaşmalı bankalarda mesai saatleri içinde cüzdan bedeli ve harç bedeli tahsil edilmektedir. Defter bedeli 72,00 TL’dir.)

Pasaport Yenileme Ücretleri
6 aylık 92,55 TL, 1 senelik 135,20 TL, 2 senelik 220,65 TL, 3 senelik 313,25 TL, 4-10 senelik 441,40 TL’dir.  (2013 YILI İTİBARİ İLE YENİ FİYATLARDIR)

Yeşil Pasaportunu yenilemek isteyen emekliler, ya da hak sahibi olan emekliler matbu pasaport formunu doldurmaları gerekir. Matbu pasaport formlarını Emniyet Müdürlüklerinden temin edebilirler. Halen çalışıyor olanlar ise çalıştıkları kurumdan onaylı pasaport istek formu doldurmaları gerekir. Bilindiği gibi yeşil pasaportlar harçtan muaftır. Sadece Emniyet Müdürlüğü’ nde defter bedeli tahsil edilmektedir.

Mevcut pasaportunuzu değiştirme talebinizde pasaport defter bedeli ödenir. Mevcut pasaportunuzu uzatma talebinde pasaport defter bedeli ödenmemektedir. Sadece istenilen süre kadar pasaport harcı yatırıl

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.