Nanomalzemeler

Blogger’daki blogda şu kısacık yazıda nanomalzemelerin tanımını yapmışım. Önbilgi için o yazıyı okuyabilirsiniz. Şimdi biraz daha bilgi vermek istiyorum.

Tanım:

Herhangi bir boyutu 100 nm’nin altında olan malzemelere nanomalzeme deniyor.

Özellikleri:

Nanoboyutta malzemeler, makrodünyadan farklı özellikler sergiliyor. En meşhuru, altının reaksiyona giren bir metal haline dönüşmesi.

Temel nanomalzemeler:

Karbon nanotüp

Fulleren

Grafen

Nanoteller

Tehlikeler:

Nanoboyutta malzemeler hücre duvarından, kan-beyin bariyerinden geçebilecek duruma geliyor. Bunun insan sağlığına nasıl etkili olacağı belli değil. Nanomalzemelerin etrafındaki diğer malzemelerin çeşidi, yoğunluğuna göre de özelliklerini değiştirme ihtimali olduğundan dolayı, nanomalzemelein sağlığa olan etkisini araştırmak çok güç. OECD en fazla kullanılan 25 malzemeyi araştırıyor.

Günümüzde nanomalzemelerin zararlı olduğunu gösteren çalışmalar oldu. Nanogümüşün sudaki yararlı bakterileri öldürdüğü, belirli nanotüplerin asbest gibi kanserojen olduğu gibi.

Bir başka anlaşmaya varılmamış mesele de, malzemelerin nanomalzeme sayılma sınırı. Mesela 101 nm boyutundaki malzeme nanomalzeme sayılacak mı? 300 nm boyutta da malzeme farklı özellikler sergilerse, o da nanomalzeme sayılacak mı? Bir standart eksikliği var.

Küçük bir hikaye:

22-23 Aralık’taki Nanoteknoloi Pazarı etkinliğinde DYO, DSİ ile su borunlarında sürtünmeyi azaltmaya yönelik çalışmalar yaptığını anlatmıştı. Soru-cevap kısmında bir izleyici, nanomalzemelerin zararlı olduğunu, su şebekesinde kullanımın ne gibi sonuçlar doğuracağını bilemeyeceğimizi söylemişti. Haklıydı.

Türkiye’de nanomalzemeler kullanılmaya başlandı. Fakat Türkiye’de bu malzemelerin kullanımını kontrol etmeye yönelik çalışmalar pek fazla değil. Nanoteknoloji trenini kaçırmayalım derken, kontrolü de elden bırakmamalıyız. Özellikle su şebekesi gibi herkesi etkileyen uygulamaları hayata geçirmek için biraz daha temkinli davranmamız lazım.

Yakın zamanda ABD’de bilim adamları Bush hükümetini bu konuyu pek önemsemediği için, nanomalzemelerin tehlikesini araştırma yol planı sundular.

Kaynak: 1, 2

Rastgele bir yazı

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.