Matlab başlangınç resimli anlatim giriş

Masaüstündeki matlab simgesinden yada başlat menüsünden matlab simgesine tıkladıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

Ekranda “To get started, select MATLAB Help or Demos from the Help menu.” Yazıyor. Hemen altında >> diye bir simge var. Kodlarımızı oraya yazıyoruz. Matlab da işleyip bize çıktısını veriyor.
Demoları görmek için
Demo
Yazıyorum ve karşıma şöyle bir ekran geliyor.


Yada help yazarsam

Böyle bir ekran ile karşılaşırım. Matlab sahip olduğu tüm yardım dosyalarını karşımıza getirir. Ancak ben sadece bazı kısımlar hakkında yardım almak istebilirim. Onun da yolu var. Mesela,
Help image
Yazdım ve karşıma resim işleme ile ilgili yardım dosyaları geldi. Bunları görmek için Matlab’ı yardım dosyaları ile yüklemiş olmanız gerekir.
Helpwin image
Yazarsam demo penceresinde resim işleme ile ilgili bilgiler karşıma gelir.
Helpwin surf
Helpwin date
v.s.

 

Matlab Programının Geçmişi
MATLAB; MATrix LABoratory ifadesinin kısaltmasıdır ve ilk defa 1985’de C.B Moler tarafından matematik ve özellikle de matris esaslı matematik ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiş etkileşimli bir paket programlama dilidir.
İlk sürümleri FORTRAN diliyle hazırlanmış olmakla beraber (evet şaşırmayın Fortran çok da aptal bir program değildir) C dilinde hazırlanmıştır.
MATLAB mühendislik alanında daha doğrusu hesaplamalarında; sayısal hesaplama, veri çözümleri ve grafik işlemlerinde kullanılabilecek genel amaçlı bir program olmakla beraber özel amaçlı modüler paketlere de sahiptir. CONTROL TOOLBOX, SIGNAL TOOLBOX gibi paket programlar CACSD (Bilgisayar destekli denetim sistemi tasarımı) paketler olup bunlar denetim sistemlerinin tasarımında çok etkili araçlardır. Ayrıca WINDOWS ortamında çalışan SIMULINK, etkileşimli benzetim programlarının hazırlanması ve çalıştırılmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
Yukarda yazılanlar kısa bir özet , ne yazdığını anlamanıza da gerek yok açıkcası. Öncelikle şunu belirteyim, karşılaştığım sorunlar karşısında Fortran kullanırdım ancak programa aşina olunca, “Bunu yapmanın kısa bir yolu olmalı” diye düşündüğüm anlar oldukça fazla oldu. Fortran bana yeter matlab da neymiş gerek yok diye düşünürken, matlab’ı bilgisayarıma verilen bir ödev için yükledikten sonra birden vuruldum kendisine. Fortran’ın bir kendi alanı var evet ancak matlab yerle bir etmiş durumda şuan alışkanlıklarımı.
Bir kere çok zevkli,görsel öğeleri çok fazla ve sizi boğmayan bir program. Ayrıca bir help kısmı var ki tadından yenmiyor.
Matlab’dan kaçışların genel sebebi sanki yeni bir programlama diliymiş gibi algılanmasıdır. Fortran veya C bilen biri için hiçde zor bir program değildir. Programın birçok güzelliği var ancak ben 2 tane sevdiğim özelliğini söylemek istiyorum.
Birincisi Matlab da her şey matristir. Evet şaşırmayın her şey matris.
A=3
Yazdığınızda 1×1 A matrisi oluşturur. Bu başka programlarda böyle değildir(Yanlışım varsa uyarın.
) Eee matris ise ne olmuş diyebilirsiniz ancak ikinci özellik ile birleştiğinde sizi kendisine bağlamaya yetiyor.
İkinci sevdiğim özelliği ise şu, örneğin fortran da bir değişken yapmak istediğimizde
İmplicit none
Real :: x
İnteger :: y
Character :: z

Gibi yazıyoruz ve yeni bir değişken eklemek istediğimizde gene yukarıya yazmamız gerekli. Hatta yerine göre değişkeni en yukarda içinin doldurmamız gerekli. Ancak Matlab da böyle değil.
Programın herhangi bir yerinde
İsim=’Sinan ‘
Yazabilirsiniz. Başka bir yere yukarıya aşağıya yazmanıza gerek yoktur. Hemen değişkeni algılar. Hatta daha güzeli de şöyle
A = 5
Yazdık diyelim. Program 1×1 matris yaptı ve içine 5 değerini yerleştirdi.
A(2) = 4
Yazarsam program 1×1 matrisine bir eleman daha ekler ve 1×2 matris yapar
A=[5 4] olmuş olur.
A(2,1) = 6 yazalım.
Program bakıcak bir tane satır var, ama ben ikinci satırın 1. Sütununa 6 ekle dedim. Hemen ekliyor.
2. satırın 2. Sütunu boş kalmayacağına göre oraya da hemen sıfır değerini atıyor. Yani şöyle oluyor
A = 5 4
6 0

İşte böyle çok güzel özellikleri var programın.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.