Led Tv Lcd Tv ve Plazma Tv Arasındaki Farklar nelerdir hangisini almalıyım

plazma lcd led tvLCD – LED ve Plazma TV Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yıllardır devam eden LCD mi, Plazma mı tartışmasına birde LED TV’ler eklendi. LCD Tv’ler ilk olarak Full HD olmayan 800 x 600 çözünürlükteki Plazma Tvlerle karşılıştırılmaya başlandı. O yıllarda LCD Tv’lerin tek üstün olduğu yanı görüntü çözünürlüğüydü. O yıllarda LCD tvler 1024 x 768 ve üzeri oldukları için yakından daha iyi görüntü veriyorlardı. Fakat Full HD plazmaların çıkmasıyla aradaki çözünürlük kalitesi kapanmış hatta her yönden Plazma Tvler daha öne çıkmıştır.

LCD TV’lerin Artıları Nelerdir ( + ) :

1. HD Ready ve Full HD seçeneklerinde yakından (1 metreden az) mükemmel çözünürlük.

LCD TV’lerin Eksileri Nelerdir ( – ) :

1. İzleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir. Yan açılardan bakıldığında renkler değişir, siyah kısımlar parlama yapar.

2. Gerçek kontras oranları düşüktür. Bu nedenle beyaz ve siyah arasındaki renk geçişleri iyi değildir. Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah olarak göstermezler. Görüntüyü detaylı göstermez. Bu yüzden karanlıkta geçen filmleri izlemek keyif vermez.

3. Hareketli görüntülerde hareket eden kısımda netliğin bozulması (dikkatli bakılırsa anlaşılır).

4. Plazmalara oranla çok daha az renk tonu verirler. Tam insan ten rengini yakalayamaması.

5. Yüksek ışıklı ortamlarda ekranın yansıma yapması ( filmli ekranlarda).

LED TV’rin Artıları Nelerdir ( + ) :

1. LCD TV’lerden daha ez elektrik tüketirler.

2. LCD tvlerden daha hafif ve incedirler.

3. Gerçek kontras oranı yeni teknoloji olması nedeniyle LCD ye oranla biraz daha yüksektir.

4. Renkler LCD ye oranla biraz daha gelişmiştir. Gerçek insan ten rengine biraz daha yakın görüntü.

5. LCD TV’lere oranla daha uzun kullanım ömrü.

LED TV’lerin Eksileri Nelerdir ( – ) :

1. Hareketli görüntülerde hareket edem kısımda görüntü netliğinin bozulması (dikkatli bakılırsa anlaşılır).

2. Gerçek kontras oranının Plazma TV’lere oranla çok daha düşük olması. Siyah ve beyaz arasındaki renk geçişleri iyi değildir. Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah renk olarak gösteremez. Görüntüyü detaylı gösteremez. Bu yüzden karanlıkta geçen filmleri izlemek keyif vermez.

3. İzleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir. Yan açılardan bakıldığında renkler değişir, siyah kısımlar parlama yapar, yansıma yapar.

4. Yüksek ışıklı ortamlarda ekranın yansıma yapması ( filmli ekranlarda).

5. Her yönden plazma tv’lerden kötü olsada fiyatının plazmalara oranla çok yüksek olması.

Plazma Tv’lerin Artıları Nelerdir (+):

1. Sınırsız izleme açısı. Yan açılardan dahi mükemmel netlikte izleme imkanı.

2. LCD ve LED tv’lerde olmayan, gerçek kontras oranı. Gerçek siyah renkler. Çok detaylı Görüntü.

3. LCD ve LED tv’lerden daha fazla renk. Gerçeğiyle bire bir renkler. Gerçek insan teni rengi.

4. Hareketli sahnelerde anlık resim yenileme ve tepki süresiyle LED ve LCD Tv’lerden 1000 kat daha hızlıdır.

5. Ortam ışığında ve güneşli havarda LCD ve Led TV’lerden çok dahi iyi görüntü verirler.

6. Full HD seçeneği vardır. Full HD de TV’ye çok yakından baktığınızda (1 metreden az) bile mükemmel görüntü alırsınız.

9. 120.000 saat kullanım ömrü.

10. Yeni nesil Plazma Tv’ler yeni çıkan LED Tv’ler kadar ince ve hafiftir. Şu anda en ince Plazma tv 2.47cm ile Panasonic Vierra Z1 modelidir. Panasonic 2011 yılında 8.8mm. ile dünyanın en ince en az elektrik tüketimini yapan modeli piyasaya sunacaktır.

11. Elektrik tüketimi LED Tv ve LCD Tv’lerden daha azdır. (yeni modellerde)

12. 600 Hz görüntü yenileme hızı. (Led ve Lcd Tvlerde maksimum yapay olarak 200 Hz.dir) Hz ne kadar yüksekse görüntü netliği ve kalitesi de okadar artar.

13. Tepki süresi 0,001 (Led ve Lcd Tvlerden 1000 kat daha hızlı görüntü oluşturma) Bu nedenle hareketli görüntülerde asla bulanıklaşma olmaz. Bilgisayar oyunu meraklıları için en iyi seçim Plazma Tvlerdir.

14. Parlaklık: 1.500 cd/m2. Led ve Lcd Tv’lerde 500 cd/m2.

Not: Plazma TV almaya karar verirseniz yeni teknoloji, 2009 yılı ve sonrasında üretilmiş modelleri almanızı tavsiye ederiz. Fiyatları Led tvlerden daha ucuzdur. En ucuz 2009 model ve üzeri Full HD Plazma Tv’ler şu anki en iyi LED Tv’den bile çok çok iyidir.

Plazma TV’lerin Eksileri Nelerdir (-):

Eksisi Yok: Eskiden LCD TV’yle arasında çözünürlük ve ağırlık farkı vardı. Ancak yeni teknojoliyle birlikte bu farklar tamamen Plazma Tv lehine dönmüştür.

Not 1: 32 ve 42 inç aralığından daha büyük ekranlarda, ekran büyükdükçe görüntü kalitesi azılır. Nedeni Full HD görüntünün gerçek boyutu 22 inçlik ekran boyutlarındadır. Bu nedenle ekran büyüdükçe görüntü de tv tarafındandan büyütülür. Yani küçük bir resmi yakılaştırıp bakmaya benzer diyebiliriz.

Not 2: Bu üç farklı türdeki TV yi inceledikten sonra, almadan önce mağazada kendi gözünüzde üçünü yan yana koyarak kıyaslama yapın. Bazı Tv markaları kendi Tvlerinin daha güzel görüntü göstermesi için özel görüntüler (DVD) hazırlatmıştır, bunlara kanarak Tv almayın aksi halde evde izlerken hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Yeni çıkan Plazma Tv’lere örnek Süper ince Plazma Tv. sadece 2.47 cm incelik (Panasonic vierra Z1 Modeli)

Konuyla ilgili linkler:

http://www.panasonic.com.tr/html/tr_TR/Ürünler/Viera+TV/Viera+Genel+Bakış/VIERA+%7C+600Hz+NeoPDP/3321671/index.html#anker_3321671

http://www2.panasonic.com/consumer-electronics/shop/Televisions/All-VIERA-Flat-Panel-HDTVs/model.TC-P54Z1.O_11002_7000000000000005702#tabsection

http://www2.panasonic.com/consumer-electronics/shop/Televisions/VIERA-2010-HDTV-Series.147542_11002_7000000000000005702?cm_sp=Homepage%20Main%20Banner-_-PNA-_-Viera%2020103/31/2010

Aşağıdaki tablodan en yakın tv izleme mesafesini öğrenebilirsiniz. Bu ölçüler en iyi görüntüyü almaya başlayacağınız minimum olması gereken mesafelerdir.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.