Lacoste Timsah Logosunu Neden Değiştirdi?

Dünyada yaşanan iklim değişikliği pek çok canlının hayatını tehdit ediyor. Örneğin geçtiğimiz yıl iklim değişikliği nedeniyle ilk kez bir memeli türünün soyu tükendi. Geçtiğimiz yıl Avustralya açıklarındaki tek bir adada yaşaya küçük bir kemirgen, iklim değişikliğinin dünyadan sildiği ilk memeli türü olarak tarihe geçmişti. İşte yaşanan bu olaylardan sonra Fransız giyim markası Lacoste, nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek için, 85 yıllık ikonikleşmiş logosu olan timsahı değiştirdi.

Lacoste, Uluslararası Doğa Koruma Birliği ile ortaklaşa, Sumatran kaplanları, gergedan ve jibonlar için yeşil timsahını değiştirdi.

Markanın polo yaka tişörtlerinde yer alacak olan ve sınırlı sayıda üretilen tişörtlerde 10 nesli tükenmek üzere olan hayvan yer alacak. Bu hayvanlardan da dünyada kaldığı sayıda üretildi. Yani Kaliforniya körfez muturu dünyada 30 tane kaldığı için 30 körföz muturu logolu tişört üretildi.Yine nesli tükenmek üzere olan hayvanlardan Myanmar çatılı kaplumbağadan 40, Kakapo papağanından 157, Cava gergedanından 67 tane üretildi. Tanesi 150 eurodan satışa sunulan tişörtler, Paris Moda Haftası’nda tanıtıldı ve 1 Mart’ta satışa çıktı. Satıştan her hangi bir kar elde edilmeden geliri Uluslararası Doğa Koruma Birliğine aktarılacak.

 

Lacoste timsah, son 85 yıldır ünlü polo markaları arasında gururla sergilenen dünyanın en ikonik logolarından biridir. Timsahın arkasındaki hikaye tenis kortundaki sadakati sayesinde marka adını kazanan kurucusu René Lacoste’a dayanıyor.Markanın geçmişinde ilk kez BETC logoda bir değişiklik başlattı. Bununla birlikte, Lacoste’nin biyoçeşitlilik ve hayvan hakları global durumuna dikkat çektiği, yeniden markalaşmaktan başka, eylem çağrısı yapmaktan bahsediyoruz.  BETC, Lacoste ile Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) arasında bir ortaklık kurdu.

70 yıldır, Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), doğal dünyanın statüsü ve bunun korunması için gerekli tedbirler hakkında küresel otorite olmuştur. IOSN, SOS – Save We Species ortaklığı aracılığıyla, tehdit altındaki türlerin, yaşam alanlarının ve onlara bağımlı kişilerin uzun vadeli hayatta kalmalarını sağlamaya yardımcı olmak için dünya çapında öncü projeleri koordine etmektedir.

Lacoste ve BETC, Lacoste stüdyosu tarafından tarihi timsahla tamamen aynı nakış yaklaşımını benimseyerek logolar oluşturmak üzere tasarlanan on tehdit altındaki türü belirlemek ve seçmek için IUCN uzmanlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştı. Her bir türe göre, üretilen polo gömlek sayısı, vahşi yaşamdaki tülerin sayısına karşılık geliyor. Vaquita için 30 örnekten Anegada Rock Iguana için 450 örnek arasında değişen

Paris Moda Haftası’nda tanıtılan toplam 1,775 polo gömlek piyasaya çıktı ve Lacoste web sitesinde çevrimiçi olarak satışa sunuldu.Satın alınan her polo, bu türlerin dünya çapında korunmasına yardımcı olacak. Türkiye’ye geleceğini pek zannetmiyorum sınırlı sayıda üretildiği için hızla tükenecektir. Bu kampanyayla Lacoste ve BETC, marka ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği arasındaki üç yıllık bir ortaklığı da duyurmuş oldu. Bundan sonra Lacoste’dan benzer projeler görmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor ve kötüye giden dünyamızda iyi için yapılan işler görmekten mutluluk duyuyoruz. Diğer büyük ve köklü markalara da örnek olması dileklerimizle..

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.