Work and Traveldaki Kazancım giderlerimi karşılar mı?

Work and travel programını diğer turistik ya da eğitim amaçlı seçeneklerden ayıran en önemli özelliği, programıon katılımcılarına Amerika’da geçirdikleri süre boyunca muhtemel maliyetlerini karşılama olanağı vermesidir. Bir başka deyişle, Work and Travel programının katılımcılara çalışma izni veriyor olmasının temel sebebi zaten maliyetleri karşılayabilmektir.

Work and Travel katılımcılarının Amerika’da yaşadıkları sürece standar olan gider kalemleri şunlardır.

  1. Konaklama :  Ortalama Haftalık gider: 70 – 120 $
  2. Ulaşım: Ortalama haftalık gider: 0 – 30 $
  3. Yeme içme:  Ortalama haftaık gider: 75 – 100$

Bu rakamlar göz önüne alındığında standar bir work and travel adayı, bulunduğu lokasyon ve tüketim alışkanlıklarına göre değişmek üzere haftalık 150 – 250 $ civarında paraya ihtiyaç duyar.

WAT adayları genellikle saatlik 7 – 9 $ civarında para alarak haftada 35-40 saat civarında çalışırlar. Bu çalışma haftalık ortalama 250 – 300 $ civarında para kazandırır. Bazen adaylar ovetime çaışma, 2. iş, ya dabahşiş gibi yan gelirler elde ederek gelirlerini artırma olanağı bulabilirler. Ancak gidiş planını herzaman standart beklentilerle yapmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Yukarıdaki rakamlar göz önüne alındığında, Work and Travel programının adayın Amerika’da kaldığı sürece ihtiyacı olan parayı fazlasıyla  sağlamasına olanak verdiği açıkça görülmektedir. İstatistiksel olarak katılımcıların çok büyük bir bölümü Amerika’dayken ailesinden bir desteğe ihtiyaç duymamaktadır. Hatta bu öğrencilerin çoğu gelmeden önce doyasıya gezmek ve biraz da alışveriş yapmak için para biriktirebilmektedirler.

Bir macera olan Work and Travel programınızı para kazanma hırsı ile tatsız bir deneyime dönüştürmenize hiç gerek yok. Diğer sayfalarda da belirttiğimiz gibi, bu programa katılmak için harcadığınız paranın büyük bir bölümünü Türkiye’de kalsanız dahi harçlıl ve tatil masrafı olarak harcıyorsunuz zaten. Work and Travel ile Amerika’ya gidin, gezin, eğlenin, hayatınızın tatilini ve macerasını yaşayın. Bunu yapmak için başka bir şansınız olmayabilir…

İlişkili Yazılar:

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.