Işkın , Rıbes , Rêvaz Nedir Faydaları Nelerdir Doğunun muzu dağ muzu

 

Dağ Eteklerinde doğal olarak yetişen ışkın tezgahlarda Satılmaya başladı, Çeşitli adlarla  bilinen ışkın, yöre halkı tarafından "Rıbes" ya da "Doğu'nun Muzu" olarak biliniyor. İşte bu meyvenin Faydalı olduğu Hastalıklar…

"Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek dağlarında yetişen, ışkın veya 'Dağ muzu' ismiyle bilinen ve halk arasında sevilen ekşimsi bitki, havaların ısınmasıyla doğunun birçok yerinde olduğu gibi Bingöl'de de çıktı. 

Çeşitli İsimlerle  tanınan ışkın, yöre halkımız tarafından “Rıbes” olarak biliniyor. Doğu Anadolu Halk arasında “Dağ Muzu” adı ile bilinen ve özellikle Az, Metan ve Yelesen bölgelerinde yoğunluk gösteren ışkın'ın başta diyabet olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Şeker Hastalığına Umut

“Doğu'nun muzu” olarak bilinen “Işkın” bitkisinin birçok hastalığa iyi geldiğini söyleniyor. Işkın'ın yaşken mideye çok iyi geldiğini belirtiliyor , özellikle bağırsak rahatsızlıklarında yaş ışkın'ın bir ilaç olarak kullanılması gerektiğini öne sürülüyor Işkın'ın dağlarda doğal haliyle yetiştiğini belirtilirken : "Doğal yollarla yetişen besinlerin her biri doğru bir kullanımla vücuda büyük yarar sağlar. Işkın kökü kurutulup kaynatıldıktan sonra, başta şeker olmak üzere birçok hastalığa faydası vardır. Romatizma, bağırsak ve mide ağrılarına, yüksek tansiyona iyi gelir. Kurutulup öğütüldükten sonra yoğurtla karıştırılıp yüze sürülürse sivilce ve lekeleri temizler." deniyor.

“Işkın , Rıbes , Rêvaz Nedir Faydaları Nelerdir Doğunun muzu dağ muzu” üzerine bir yorum

  1. adıyamanda koçali köyü dağ eteklerinde çetin yerlerde yetişir genelde doğu ve güneydoğubölgelerinde yetişir tadı acem ekşi tatlıdır

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.