İpucu: 2 Adımda Photoshop ile Arkaplan Hazırlamak

Yeniden merhabalar. Aslına bakarsanız bu makalede Photoshop ile başka bir uygulama anlatmayı düşünüyordum. Ancak her zaman hızlıca yaptığım bir uygulamayı sizinle İpucu olarak paylaşmaya karar verdim.

Bu kısa yazımızda sadece 2 küçük adımda Photoshop’ta nasıl etkili bir arkaplan yapacağımızı anlatacağız. Dilerseniz hemen uygulamamıza geçelim.

ADIM 1: Öncelikle istediğiniz boyutta boş bir doküman açın. Ben 1024*768px bir doküman tercih ettim. Yapacağımız uygulamada sayfa önplan ve arkaplan renkleri de kendinize göre belirleyin. Ben ön renk için #1A9DCE, arka renk için de #073F54 değerini kullandım. Ardından hemen bir katman (layer) oluşturalım. Sonrasında üst menüden Filter >> Render >> Clouds seçeneğini tıklayalım. Bu filtre ile dokümanımız verdiğimiz renklerde bulutsu bir görünüme kavuşacaktır.

ADIM 2: Sonrasında yine üst menüden Filter >> Blur >> Motion Blur bölümünü tıklayalım. Karşımıza gelen pencerede Angle bölümünü 60, Distance bölümünü de 300 olarak belirleyin ve Tamam diyerek dokümanı izleyin.

Dilerseniz renkleri kendi isteğinize göre değiştirerek ve yukarıda yer alan Efektlerin değerlerini değiştirerek siz de farklı görünümler elde edebilirsiniz. Bu tarz oluşturulan arkaplanları dilerseniz web uygulamalarında dilerseniz de kendi duvarkağıtlarınızı yaparken kullanabilirsiniz. (Kaldı ki ben duvar kağıdı yaparken sıkça anlattığım bu uygulamayı kullanıyorum, hızlı ve etkili biçimde sonuca ulaşıyorum, sizlere de tavsiye ederim 🙂

Yine çok uzun oldu sanırım, bir başka gönderide görüşmek üzere 🙂

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.