Honda City 2006 – 2014 Kullanım kitapçıkları

Honda  City kullanım kılavuzları

Honda City marka model aracınız için olan kullanım kılavuzları kullanıcı el kitaplarını aşağıdaki linklerden pdf olarak indirebilirsiniz.

Honda City 2006 – 2007 – 2008 Modeller için olan kullanım kılavuzu 

Honda City 2009 – 2010 – 2011 – 2012 – 2013 – 2014 Modeller için olan kullanıcı el kitabı

 

Aracınızda elektrikli bir sistem çalışmazsa ne yapmalıyız?

Aracınızda elektrikli bir sistem çalışmazsa, yapmanız gereken ilk şey atmış bir sigorta olup olmadığını kontrol etmektir. Çalışmayan sistemin hangi sigortaya bağlı olduğunu bulmak için sayfa 323 ve 326’daki tablolardan veya sigorta kutusu kapağındaki şekillerden yararlanabilirsiniz. Öncelikle o sigortaları kontrol ediniz. Fakat arızanın nedenine karar vermeden önce, diğer bütün sigortalara da bakmanız gerekir. Atmış bir sigorta varsa, bunu yenisiyle değiştirerek sistemin çalışmasını kontrol ediniz.

1. Kontak anahtarını LOCK(0) konumuna alınız. Farların ve diğer bütün aksesuarların kapalı olmalarına dikkat ediniz.

2. Sigorta kutusunun kapağını açınız.

3. Üstten içlerindeki tele bakarak, kaput altındaki sigorta kutusundaki büyük sigortaları kontrol ediniz. Bu sigortaları sökmek için yıldız tornavidaya ihtiyacınız olacaktır.

4. Kaput altı sigorta kutusundaki küçük sigortaları ve iç sigorta kutusundaki bütün sigortaları, çıkarıp bakmak suretiyle teker teker kontrol ediniz.

5. Sigortaların içinde yanmış tel arayınız. Eğer yanmışsa, aynı amperde ya da daha düşük amperdeki yeni bir sigortayla değiştiriniz. Aracınızı arızayı gidermeden süremiyorsanız ve yedek sigortanız yoksa, diğer devrelerin birinden aynı ya da daha düşük amperli bir sigorta alarak kullanınız. Geçici olarak bu sistem olmadan devam edebileceğinize emin olunuz (çakmak veya radyo gibi). Atmış olan sigorta yerine düşük amperli bir sigorta kullandığınızda tekrar atabilir. Bu durum, yanlış bir şey yaptığınız manasına gelmez. Ancak bu sigortayı en kısa sürede aynı amperli bir yenisiyle değiştiriniz. DİKKAT Sigortayı daha yüksek amperli bir sigortayla değiştirmek genellikle elektrik sisteminize zarar verme tehlikesini arttırır. Devre için gerekli olan doğru amperli bir yedek sigortanız yoksa, daha düşük amperli bir tane kullanınız.

6. Eğer aynı amperdeki yeni sigorta da kısa zamanda atarsa, aracınızda büyük olasılıkla ciddi bir elektrik problemi vardır. Atan sigortayı devrenin üzerinde bırakarak, aracınızı yetkili servisinize kontrol ettiriniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.