Ehliyeti yenilemek için hangi belgeler gerekli ücretlimi

yeni ehliyet1 Ocak 2016’dan itibaren Yeni ehliyetler verilmeye başlandı. Yeni tip sürücü belgesi almak değiştirmek ve yenilemek isteyen kişiler, bağlı bulundukları Emniyet Genel Müdürlüğü’nden randevu alarak işlemlerine başlayabilecek.

yeni ehliyetler bu tarihten itibaren 5 yıl içinde değiştirilmek zorundadır.

Sağlık Bakanlığı’nın sizin için belirlediği aile hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye gidip ehliyet almanızda bir mahsur olmadığına dair sağlık raporu almanız gerekiyor.
Ancak B grubu (motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları) için 10 senede,

E grubu (minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları) için 5 senede bir sağlık raporu istenecektir.

2 adet 5×6 ebadında arkası beyaz biometrik fotoğraf gerekmektedir (Biometrik Fotoğraf: 5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde çekilen ve yüksek kalitede olup ICAO tarafından belirlenen standarda uygun fotoğrafa deniliyor. Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksektir.)

Yeni ehliyetleri sürücü belgelerinin ücreti: 13 TL’dir değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırıldığına dair makbuz almak suretiyle toplam 15 TL’dir

Evraklar tamamlandıktan sonra e-randevu sisteminden randevu almanız gerekiyor . Randevu sırasında sizden istenen mail adresine bir onay kodu gönderilecek.
Bu onay kodunun çıktısı ve hazırladığınız evraklar ile birlikte randevu saatinizden 15 dakika önce randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü`nde bulunmak zorundasınız.

Başvurunuz kontrol edildikten sonra form doldurulacak ve eski ehliyetiniz geri alınacaktır. Bunun yerine size “geçici sürücü belgesi” verilecek. Ardından da 15 gün içinde yeni ehliyetiniz adresinize postalanacaktır.

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ İÇİN ikamet ettiğimiz ildenmi alabiliyoruz.?
İstediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye’nin herhangi bir ilçesinden ikametgah sıkıntısı olmaksızın başvuruda bulunma imkanınız bulunuyor. Örneğin Kars merkezde oturuyorsunuz diyelim. İstanbul, Ankara, İzmir’de  yenileme işlemlerini yapabiliyorsunuz.

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.