Egzoz’dan Beyaz duman atması, çıkması ve Su çıkması neden olur ne yapmak gerekir

araba egzoz beyaz duman çıkarması

Aracınızda muhtamelen sorun yoktur. Motora suyla yağa bakmanıza gerek yok. arabanızı sabit devirlerde uzun yol yapmaya çalışın fazla ışıkların olduğu yoğun trafik olan yerlerden gitmeye kaçının, mesafe uzun bile olsa sabit hızda ve yüksek vites orta devirlerde (2000 veya 3000) arasında sürmeye alışın .Aracı çalıştır 2 dak.sonra stop;tekrar çalıştır;5 ışıkta dakikalarca bekle,sonra kenara çek bakkala gir;1 dak sonra yenıden kontak vss.. gibi istikrarsız sürüş stilini mumkun olduğunca terk edın.

1- Su kısa mesafelerde kullanma dolayısıyla egzoz ucunda ve bölümünde birikir kısa mesafe çok sürülen araçlarda egzoz  çürümesi su birikmesindendir.

2- Beyaz duman soğuk motordan kaynaklı ara sıra görünür. Bazen yakıtla alakalı sebeplerdende olabilir. Türkiye’de maalesef yakıtta bazen kalitesizlikler yaşanabiliyor. bunu sorun yapmayın aracınızda bir problem yoktur. Beyaz duman bir süre sonra geçiyor uzun süre kullandıktan sonra beyaz duman ortadan kalkar.

3- Aracınızın kontak açıp kapatma sayısını azaltmaya çalışın. kısa süreli bir duraksama olacaksa kontağınızı kapatmayın

devir saati4- Aracınızı düzgün ve sakin sürün çok düşük devirlerde veya çok yüksek devirlerde kullamayın yüksekten adiden düşüğe geçmeyin.

5- Egzozunuzun çürümeye karşı kontrolünü yapın.

6- Benzin alırken  standart ve kaliteli yerlerden almaya özen gösterin.

7-Yok yağa su karışıyor suya yağ karışıyor sadece şehir efsanesidir. Olmaz mı olur ama oyle kolay değil. Hırpalanmış zorlanmış hor kullanılmış bakımsız araçlarda görülür yanı bloklar arası su cebinin çatlaması demek aslında soğutma cebindeki suyun motor bloğuna giriyor olması öyle her yoruma göre motor indirilirse memleket’de sağlam motor kalmaz…

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.