Debriyaj baskı balatasının Bittiğini nasıl anlarız ne yapmalıyız

debriyaj balatası nasıl biterBalatasının bitmeye yaklaşmakta  olan bir araçta ilk görülen değişiklik kalkışlarda aracın titremeye başlamasıdır.  Aracınız balatadan dolayı yeni yeni titremeye başlamışsa bir müddet daha idare edebilirsiniz.  Fakat ilerleyen zamanlarda  siz gaza bastığınızda aracınız eskisi gibi hızlanmayacaktır.  Motor devri yükselse de hız aynı seviyede yükselmeyecektir. Özellikle dik yokuşları çıkarken bu durum dahada can sıkıcı olmaya başlayacaktır ve motor devri sabit kaldığı halde aracınız hızdan düşecektir. Bu aşınmanın son noktaya geldiği zamanlardır ve en yakın zamanda bir servise gitmenizde fayda vardır. Bu balata sizi her an yolda bırakabilir. Yada balatanın bitmesi durumunda baskı volan dişlisine zarar verecek ve ekstra masraf açacaktır. Bazı araçların volanı tornayla düzeltme imkanı olsada yeni nesil araçların çoğunun volanı tornaya uygun değildir ve oldukça da pahalıdırlar.  Aşınma bu noktaya gelmeden bir an önce balatanızı değiştirmeniz ekonomik olacaktır. Aşınmış balata ayrıca yakıtıda ciddi oranda yükseltecektir. Aracınız güçlü ise sizi eskisi gibi koltuğa yapıştırmayacak ve eskisi gibi hızlanamayacaktır. Balatanız aşındıkça önce geri vitesten başlayarak vites geçişleride zorlaşacak ve daha sesli hale gelebilecektir.

Baskı balatanın bittiğini Nasıl Anlarız?

Debriyaj balatasını test etmek için bir kaç yöntem
1- Arabanızı  dik bir yokuşta durdurup el firenini çekin. Aracınızı geri vitese takın ve ardından kontağı kapatın. Şimdi sadece frenle aracı sabit tutun ve yavaş yavaş ayağınızı frenden çekin. Motor aracı geri gitmekten alı koyacaktır. Ancak balatanız artık bitmişse motorunuz durduğu halde aracınız hafifte olsa geri kaçıracaktır. Kaçırma yoksa biraz daha idare edilebilir. Yinede aşağıdaki bir kaç test ilede tastik almanız faydalı olacaktır. 

 2– El fireninizi çekin ve Arabanızı birinci viteste kalkmaya zorlayın. Önden çekişli bir araç el freni çekili olduğu halde kaldırılmaya çalışıldığında arka kısmını ciddi oranda yukarı kaldırır. Aracınız bu halde stop etmeye meylediyor ,aracınızın arkasını siz gaz verip çektikçe ciddi şekilde yukarı aşağı çekiyorsa balatanız bir müddet daha idare edebilirdir. 

3- El fireninizi çekin. Arabanızı dizel motorlu ise 3.000 Devire ,benzinli ise 4.000-4.500 devire kadar yükseltin ve ayağınızı yavaşça debriyajdan çekin. Aracınız hemen stop ediyorsa balatanız sağlamdır. Stop etmede yavaş davranıyorsa balatanızın değişim zamanı yaklaşıyordur ,stop etmiyor yada çok geç stop ediyorsa mutlaka değiştirilmelidir. 

 4- Arabanızı düz bir yere park edin. Önü boş olsun. Dizel araçlarda 3.000 ,benzinli araçlarda 4000-4500 devire kadar yada daha yüksek devire motorunuzu getirin. Bu devirde 3 4 ve 5. viteslerde kalkmaya çalışın. 3 Viteste dahi kalkmıyorsa balatanız sağlamdır. Viteste kalkıyor ama 4. Viteste kalkamıyorsa bir müddet idare edebilirsiniz ancak 5. viteste bile aracınız kalkıyorsa mutlaka vakit kaybetmeden değiştirmeniz gerekecektir. 

Balata sorununu andıran bir diğer sorunda hidrolik debriyajlı araçlarda oluşabilen hidrolik kaçağı ,yağ azalması ve balata yağlama gibi sorunlardır. Yağlanmış bir balatada tıpkı bitmiş bir balatanın verdiği uyarıları verir. Hidrolik merkezinin değişmesi gerekebilir.

“Debriyaj baskı balatasının Bittiğini nasıl anlarız ne yapmalıyız” üzerine 2 yorum

  1. Valla arkdadlar benim arac 2005 elegence tiwiport yokusta devir tek hiz dusuyor yani yokusta arac gitmiyor.herhalde baskibalata galiba birde sabahlari calistirdigimda arac titreme yapiyor sonra geciyor.

  2. Hocam aracım 2.2 motor 93 model reno safran araçla 2 cı fıtesle kalkarken tıtreme yapıyor balata bıtmısmı sızce

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.