Ankara Çılgın Projeleri Neler Nerede radar, uzay ve uydu merkezi, adalet sarayı, sağlık merkezleri ve stadyum

 


ŞEHİR HASTANELERİ
Ankara'ya 2 şehir hastanesi yapılacağını vurgulayan Erdoğan, "Toplam 7000 yatak kapasitesiyle. 2 milyon 800 bin metrekare alana ait 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi olacak. Bu hastanelerin biri Keçiören'e diğeri Bilkent’e yapılacak" dedi.

Erdoğan, 2010 yılında Ankara'da kurulan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi'ni farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceklerini belirtti.

İNANÇ VE TARİH MÜZESİ
Erdoğan, kentin merkezinde Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edileceğini dile getirdi.

Başbakan, Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesini de Ankara'ya inşa edeceklerini vurguladı.

TERMAL SAĞLIK TURİZM MERKEZİ
Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendireceklerini, tesisler inşa edeceklerini ve Ankara'yı termal sağlık turizminin de başkentine dönüştüreceklerini bildirdi.

ANKARA – KONYA ARASI 1 SAAT 15 DAKİKA
Erdoğan sözlerini, "Ankara’yı ulaşımın kalbi haline getireceğiz. Eskişehir – İstanbul hızlı tren inşası bitmek üzere. Ankara – Konya hattı bitti, test sürüşlerini bizzat başlattım. Konya mitingine o trenle gideceğiz. Ankara – Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indiriyoruz.

Ankara – Yozgat – Sivas hattının çalışmaları devam ediyor. Uşak, Afyonkarahisar ve İzmir hattının inşaatları başlayacak. Ankara merkez olmak üzere Ankara – Niğde, İzmir ve Samsun arasına otoyol inşaa edilecek. Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükselteceğiz'' diyerek sürdürdü.

YENİ TÜNEL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edecekleri tünelle, Keçiören'i İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacaklarını belirterek, 15 kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde tamamlanarak, şehir içi trafiğine büyük rahatlama sağlayacağını söyledi.

Erdoğan tüm çalışmalar tamamlandığı zaman Edirne'den Habur'a kesintisiz otoyolla bağlanacağını açıkladı.

Kızılay ile Esenboğa arasına yeni bir raylı sistem inşaa edileceği ifade edildi.

KUZEY ANKARA PROTOKOL YOLU
Erdoğan, "Kuzey Ankara protokol yolu üzerindeki çirkin yapılaşmayı, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oradaki iyi diyaloğu sayesinde boşalttık ve 6760 konutu yıktık. Şu an 18000 konuta yapılıyor ve bunların 8100'ü TOKİ tarafından yapıldı.

Mamak kentsel dönüşüm projesi de devam ediyor. Ankara'nın en yoğun gecekondu bölgesine yeni bir çehre kazandıracağız. Ne olur bize yardım edin. Mamak'taki kardeşlerimizin insani şartların dışında yaşamasını istemiyoruz. Bu proje daha da devam edecek" dedi.

'GÜNEY KENT' PROJESİ
Erdoğan projelerini, "Ankara'da yeni bir şehrin inşaatına 12 Haziran sonrası başlanacak. Güney Kent projesi adı verilen bu çalışmada 500 bin kişilik bir şehir kazandıracağız. Ankara'ya yeni bir yerleşim bölgesi kazandıracağız. Gecekondu bölgesinde yaşayan ve buralara taşınmak isteyen kardeşlerimizi hemen taşıyacağız.

Ancak şehrin nereye yapılacağını şu an söylemeyeceğiz. 12 Haziran'ın ardından hemen projelere başlayacağız" diyerek anlattı.

Bir kısmı daha önce başlayan projelerin 12 Haziran'dan sonrasında hız verileceği belirtildi.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.