Android Telefonunuzda hafıza kartına taşınmayan uygulamaları taşıma işlemi

sizde android telefonunuzun dahili hafızasından şikayet ediyorsanız ve bazı uygulamaları hafıza kartına taşınmamasından şikayetciyseniz aşşağıdaki işlemleri yaparak hafıza kartına yani sd karta taşınmayan uygulamaları kolayca  taşıyabilirsiniz

bu yazıyı mehmetatasoy.com sitesinden kopyalayarak paylaştım.
ilkönce  bilgisayarınızda Android sdk ükleyin. Bunu yüklemenizi istememin sebebi işimizi ADB ile gerçekleştireceğiz.
sdk yı buradan yükleyebilirsiniz. ardından windowsta (burdan sonra söyleyeceklerimin aynısını apple ve linux kullanıcılarıda kendi sistemlerine uydurup gerçekleştirmeye devam edebilirler) komut satırını açıp ( başlat->çalıştır->cmd yapıyoruz ) öncelikle kurulumu yaptığımız dizine gidiyoruz.
aşağıdaki resimde dizinlere girişi göstermekteyim.

ardından diğer kısma geçiyoruz. Telefonu bilgisayara bağlıyoruz. Sonra Htc Sync yukluyoruz. Bu kurulumun içinde telefonu Usb debuging özelliğinde çalıştırmak için gerekli olan driver ı kurmuş oluyoruz. Bu kurulumu tamamladıktan sonra telefona Menu -> Settings -> Applications -> Development -> Check USB Debugging mode seçeneğini işaretliyoruz. Bunu işaretledikten sonra driver kurulumu gerçekleşmeye başlayabilir ya da siz htc sync kurulumu yaparken driverı kurmuşşunuzdur.
Şimdi komut satırında kaldığımız yerden devam ediyoruz.
D:\eclipse\android-sdk-windows\android-sdk-windows\tools>adb devices
yazıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkması gerek;

yukarıdaki gibi bilgisayarınıza bağlı olan htc telefonunuzu görüyorsanız; aşağıdaki komutu yazıyoruz ve enter a basıyoruz.

adb shell pm setInstallLocation 2

ekran çıktısı;

Bu yazdığımız kod telefonun default kaydetme yerini sd kart olarak belirmemizi sağlamaktadır.
(Bu işlemi geri almak için adb shell pm setInstallLocation 0 yapmalısınız.)
Artık bundan sonra yukleyeceğiniz tüm programlar sd kartınıza yüklenecektır. hemen Menu -> Settings -> Applications -> Manage Applications a gidiyoruz ve telefona kayıtlı ne kadar sonradan yüklediğiniz program varsa istediğinizi sd karta taşıyorsunuz. Hepsi bu.

Tavsiyem Elzem programları sd karta taşımayın. Mesajlaşma programı gibi. Birde bazı programları yüklerken veya yükledikten sonra hata alabilirsiniz. Bunun sebeplerinden biri programın illa da telefon hafızasına kaydedilmesini gerektiren bir kurala bağlanmasından kaynaklanabilir. Şuan bu ayarlamayı HTC desire telefonumda sorunsuz olarak kullanabilmekteyim.

“Android Telefonunuzda hafıza kartına taşınmayan uygulamaları taşıma işlemi” üzerine bir yorum

  1. merhaba bu işlemi yapanlar yanlıs bi programı indirmemek icin su app2sd programını indirebilirler, anlattıgınız islemi yaptıktan sonra app2sd programı Movable(taşınabilir) penceresine girdiklerinde taşıması acılan programları rahatca görebilirler.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.