Peugeot Tarihi Tüm modelleri çıkış tarihleri

Peugeot 1932  yılında üretime başlamış fransız bir otomobildir. Bir Fransız biberi ve bisiklet üreticisi olan Peugeot, 1889 yılında ilk üç tekerlekli arabasını üreten bir otomobil üreticisi olarak piyasaya çıktı ve böylece hala üretimde dünyanın en eski otomobil markalarından biri haline geldi. Peugeot, 1900’lerin gençliğindeki otomobil yarışında yarışıyordu, ancak otomobilin o zamanlar üst sınıflar için eğlence amaçlı, sportif bir oyuncaktan daha fazlası olduğunu aklından çıkarmıştı. Birinci dünya savaşından sonra, Peugeot küçük bir ekonomik araba üretmeye başladı, ilk gerçek başarı model 201 oldu. Aynı zamanda ortada sıfır olan üç haneli model adını taşıyan ilk modeldi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Peugeot’nun fabrikaları Alman savaş makinesi tarafından kullanılmış, dolayısıyla müttefikler tarafından bombalanmıştır. Savaş bittikten sonra, Peugeot en meşhur Avrupa savaş sonrası arabalarını üretmeye geldi, tombul ve hoş Peugeot 403 gibi, havalı ve zarif 404 ve dayanıklı ve uzun ömürlü Afrika favori Peugeot 504, 1983’e kadar Peugeot ve birçok ülkede lisans. Kenya ve Nijerya’da, sonuncusu 2006’da olduğu gibi üretim hattından geçti. 70’lerde Peugeot, Fransız rakibi Citroën’i PSA grubunu oluşturdu.

Bugün, Peugeot 208 ve 308as hacim modelleri gibi popüler Avrupa küçük hatchbacks üretmek için bilinir.

 

Devamını oku…Peugeot Tarihi Tüm modelleri çıkış tarihleri

Renault Tarihi Tüm modelleri çıkış tarihleri

Renault Fransız ürünü bir otomobildir .Renault 1899 yılında Luois Renault ve iki erkek kardeşi tarafından kuruldu. Renault kısa sürede başarılı bir Fransız otomobil şirketi haline geldi ve küçük ve büyük ölçekli lüks otomobil şasileri için koç yapımcılarına yönelik tüm segmentlerde modeller üretti. Birinci dünya savaşı sırasında Renault tanklar üretti, ancak savaş bittiğinde otomobil üretimine geri döndü. İkinci dünya savaşı sırasında, fabrika Alman savaş makinesi tarafından kontrol edildi ve kamyonlar üretti. Louis Renault 1944’te öldü ve şirket kamulaştırıldı, hala Fransız hükümeti tarafından kısmen sahip olunan. 50’li ve 60’lı yıllarda Renault, küçük insanların arabalarını yapmakla ünlüydi, Renault 4 belki de en bilinenleri. 1984 yılında Espace, trendi belirleyen bir insan taşıyıcısı piyasaya sürüldü ve son on yıllarda Renault kendine özgü bir tasarımla güvenli otomobiller yapmak için bir isim yaptı. Renault, Formula 1 başta olmak üzere motor yarışlarında başarılı olmuş, ancak aynı zamanda ralli ve turne arabaları şampiyonasında da başarılı olmuştur.

Devamını oku…Renault Tarihi Tüm modelleri çıkış tarihleri

Saab Marka araba modelleri çıkış tarihleri

Saab İsveç malı bir otomobildir Üretim yılları: 1950 -2014 arasında gerçekleşmiştir.  İkinci Dünya Savaşı sırasında  bilinen İsveçli bir uçak üreticisi olan Saab, savaş uçakları pazarının azalacağını ve bu arabanın ileriki yıllarda daha fazla talep göreceğini düşündü. Aynı Volvo gibi, Saab küçük bir halk arabası yapmaya başladı, fakat Volvo’nun tersine Saab, modern DKW otomobillerinden esinlenerek, açık havacılık etkileri, iki zamanlı motor ve ön tekerlek tahriki ile sıradışı bir tasarım için gitti. Sonuç Saab 92 idi. Onun profili otomotiv tarihinin en uzun ömürlülerinden biri olacaktı ve 1980’de son enkarnasyonu olan Saab 96 ile birlikte üretimden çıktı. 60’ların sonunda daha da zorlaşıyordu. İki zamanlı araba satmak ve Saab, Ford Taunus 15M P4’te de bulunacak olan Almanya’daki Ford’dan bir V4 motoru için gitti.

1969’da, yeni Saab 99, 1978’de piyasaya sürülen, turbo versiyonu için sıradışı bir model olan günün ışığını gördü. Turbo, önümüzdeki on yıllar boyunca Saabs’ın ayırt edici özelliği olan 900, 9000 ve 9 gibi modellerde kullanılacaktı. -5. Saab’ın otomobil bölümü 90’lı yılların başında GM’ye satıldı, sonuçta Saab 900 / 9-3 Opel / Vauxhall Vectra’ya dayanıyordu. Saab 9-5’in son nesli 2009 yılında sunuldu, ancak üretim durmadan önce sadece 11.300 ünitede üretildi. Fabrika ve bazı araç ve maddi olmayan haklar şimdi, Saab 9-3 nesil YTN’nin bir elektrikli versiyonunu geliştiren İsveç ve Çin menfaatleri konsorsiyumundan NEVS’ye ait.

Devamını oku…Saab Marka araba modelleri çıkış tarihleri