Nanoürünler – 2

Bugünkü ürün tanıtımında konu spor eşyaları. Umarım faydalı olur.

1) Atomic Snow® Izor Kayakları

atomic-kayak

Normal kayaklarda, karbon fiberleri arasında boşluklar olduğu için stres noktaları oluşuyor. Böylece kayağın ömrü azalıyor. Atomic bu boşlukları nanoboyuttaki silikon oksit kristalleri ile doldurmuş. Sonuç olarak daha kolay hareket eden, daha dayanıklı bir kayak ortaya çıkmış.

2) Babolat® NS™ Tenis Raketi

babolat-tenis-raketi

Raketi sağlamlaştırmak için karbon nanotüpler kullanılmış.  Karbon nanotüp çelikten 100 kat sert, 6 kat daha hafif bir malzeme.

3) Continental GP4000 lastikleri

continental-lastik

Bisiklet lastikleri için karbon nanoparçacıklarından oluşan Black Chil adlı bir malzeme kullanıyorlar. Bu malzeme sayesinde yıpranmayan daha yumuşak lastikler üretilmiş. Aynı malzemeyi kullanan diğer lastikler GP Supersonic, Digga, SpeedKing Supersonic, Explorer Supersonic.

4) C.A.M.P Buz Baltası

buz-baltası

Sandvik Nanoflex® adlı çelik alaşımı kullanılıyor. (çelikten %20 daha hafif, ve %60 oranına kadar daha sert)

5) MAX NANO Badminton Raketleri

badminton-raketi

Grafit ve nano karbon kullanarak daha güçlü ve hafif raketler üretilmiş.

Kaynak: 1 , 2 , 3 , 4 , 5

Rastgele bir yazı

Nanoürünler 1

Blogger’daki blogda “Günün Nano Ürünü” diye bir bölüm var. O bölümü her gün güncelleyemedim. Daha sonra ise o kategoride yazı yazmayı bıraktım. Fakat ziyaretçi istatistiklerine baktığımda, nanoteknolojik ürünlerin bayağı ilgi çektiğini gördüm. İnsan çünkü teoriden ziyade, uygulamayı merak ediyor.

Bu yeni blogda bu kategoriye devam edeceğim. Her gün nanoürünlerden bahsetmeyeceğim, fakat bir yazıda 5 tane nanoüründen bahsedeceğim. Ürünlere sahip olmadığım için, detaylı bir inceleme imkanım yok ne yazık ki. Temel bilgileri verebiliyorum sadece. Umarım faydalı olur.

1) 16 GB NAND Flash Bellek

Samsung bu belleği 2005 yılında piyasaya sürmüş. 50 nm teknolojisi kullanıyor. iPod Nanoların hafızası bunlar.

…………..
16 gb NAND Flash

2) AMD 45 nm çip

Daldırma litografyası (immersion lithography) tekniği kullanılmış. Burada açıklayıcı bir video var.

AMD 45 nm çip

3) ATI Radeon™ HD 3870 X2

AMD üretmiş. 55 nm teknolojisi kullanıldığı için nanoürün sayılıyor.

Ati Radeon hd 3800

4) IOGEAR fare

Farenin üzeri antibakteriyel kaplama var. Hastaneler için çok uygun.

iogear fare

5) İletken Mürekkep

ABC NANOTECH tarafından üretilen bu nanogümüşlü mürekkep piezoelektrik basım için uygun. Olikarbonat, polyester, polimid, seramik üzerinde iletken çizgiler çizilebiliyor.

Nanomürekkep

Kaynak: 1 , 2 , 3 , 4 , 5

İlgili yazılar

Nanomalzemeler

Blogger’daki blogda şu kısacık yazıda nanomalzemelerin tanımını yapmışım. Önbilgi için o yazıyı okuyabilirsiniz. Şimdi biraz daha bilgi vermek istiyorum.

Tanım:

Herhangi bir boyutu 100 nm’nin altında olan malzemelere nanomalzeme deniyor.

Özellikleri:

Nanoboyutta malzemeler, makrodünyadan farklı özellikler sergiliyor. En meşhuru, altının reaksiyona giren bir metal haline dönüşmesi.

Temel nanomalzemeler:

Karbon nanotüp

Fulleren

Grafen

Nanoteller

Tehlikeler:

Nanoboyutta malzemeler hücre duvarından, kan-beyin bariyerinden geçebilecek duruma geliyor. Bunun insan sağlığına nasıl etkili olacağı belli değil. Nanomalzemelerin etrafındaki diğer malzemelerin çeşidi, yoğunluğuna göre de özelliklerini değiştirme ihtimali olduğundan dolayı, nanomalzemelein sağlığa olan etkisini araştırmak çok güç. OECD en fazla kullanılan 25 malzemeyi araştırıyor.

Günümüzde nanomalzemelerin zararlı olduğunu gösteren çalışmalar oldu. Nanogümüşün sudaki yararlı bakterileri öldürdüğü, belirli nanotüplerin asbest gibi kanserojen olduğu gibi.

Bir başka anlaşmaya varılmamış mesele de, malzemelerin nanomalzeme sayılma sınırı. Mesela 101 nm boyutundaki malzeme nanomalzeme sayılacak mı? 300 nm boyutta da malzeme farklı özellikler sergilerse, o da nanomalzeme sayılacak mı? Bir standart eksikliği var.

Küçük bir hikaye:

22-23 Aralık’taki Nanoteknoloi Pazarı etkinliğinde DYO, DSİ ile su borunlarında sürtünmeyi azaltmaya yönelik çalışmalar yaptığını anlatmıştı. Soru-cevap kısmında bir izleyici, nanomalzemelerin zararlı olduğunu, su şebekesinde kullanımın ne gibi sonuçlar doğuracağını bilemeyeceğimizi söylemişti. Haklıydı.

Türkiye’de nanomalzemeler kullanılmaya başlandı. Fakat Türkiye’de bu malzemelerin kullanımını kontrol etmeye yönelik çalışmalar pek fazla değil. Nanoteknoloji trenini kaçırmayalım derken, kontrolü de elden bırakmamalıyız. Özellikle su şebekesi gibi herkesi etkileyen uygulamaları hayata geçirmek için biraz daha temkinli davranmamız lazım.

Yakın zamanda ABD’de bilim adamları Bush hükümetini bu konuyu pek önemsemediği için, nanomalzemelerin tehlikesini araştırma yol planı sundular.

Kaynak: 1, 2

Rastgele bir yazı