Rajio Taisou Nedir? Japon Egzersizi Nasıl yapılır

Egzersiz’ , hep yapmak istediğimiz ancak hiç hayatımıza dahil edemediğimiz bir rutin değil mi? En azından çoğumuz için bu geçerli. Hayatımıza bir rutin dahil etmeye çalışırken dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de zaman dilimi olsa gerek. Örneğin; sabah rutini, akşam rutini vs gibi. Böyle olunca daha yapılabilir ve tam anlamıyla bir rutin, aynı zamanda da alışkanlık olmuş oluyor. Kim hayatında kötü şeyleri alışkanlık edinmek ister ki? Hepimiz spor yapmak, kitap okumak gibi günün koşturmacasında yapmayı unutup ikinci plana attığımız ve bizim için iyi olan şeyleri alışkanlık edinmeye çalışıyoruz. Yapılan araştırmalara göre yanlış bilinen 21 günün aksine 18 ile 254 gün arasında değişen alışkanlık edinme süresi var. Kişiye ve alışkanlık edinmek istediği şeye göre bu değişiyor tabii. Kendimiz için bu süreyi nasıl tespit edeceğimizi denemeden bilemeyiz. Aslında üzerine çok düşünmeden o eylemi yapmaya koyulmakta bitiyor bence iş. Ve şimdi artık sabah rutinlerimizi oluşturma ve uygulama zamanı…

Hepimiz işe, okula, mecburi birçok yere gitmek için sabahın erken saatlerinde kalkmak durumunda kalıyoruz. Uykulu, omuzlar düşük, enerjisiz gidip öğlene kadar zaman nasıl geçecek, akşam olsa da uyusak diye düşünüyoruz. Eminim birçoğunuz buna bir son vermek ve sağlığınıza da katkı sağlayacak şekilde uykunuzu açıp size enerji verecek bazı egzersizler yapma girişiminde bulunmuş ama verim alamamışsınızdır. Ya hareketsiz olduğunuzdan kaslarınız ağrıdığı için bırakmış ya da alışkanlık haline dönüştüremediğiniz için uykuyu tercih etmişsinizdir. Bu noktada rajio taisou devreye giriyor. Benim de denediğim, özellikle uyku açma ve enerji verme konusunda çok başarılı bulduğum bir teknik. Gelin detaylı anlatayım…

Rajio Taiso nedir?


Rajio taisou, Japonların sabahları 5-10 dakika süren, piyanoda çalınan bir müzik eşliğinde, okullarında, işyerlerinde toplu olarak yaptıkları bir egsersiz. Sabahları yapılan bu ısınma hareketleri İkinci Dünya Savaşı’nın öncesinden beri var. İsmindeki Rajio yani ‘radyo’ kısmı bu talimatların radyo üzerinden iletilmesinden kaynaklanıyor ama günümüzde televizyon ve internetten de hareketleri yapabilirsiniz.
Rajio taisou yapmanın temel amaçlarından biri takım ruhunu canlı tutmaktır. Egzersizler dersler başlamadan önce okullarda ve iş günü başlamadan önce iş yerlerinde grup olarak yapılır. Fakat bu sizin yalnız başınıza yapmanıza engel değil. Evde annenizle, babanızla , eşinizle, kedinizle, köpeğinizle her şekilde yapılabilir Önemli olan yapmaya başlamak ve faydasını gördüyseniz devam ettirmek, bu kadar basit!
Rajio taisounun birincil yararı, mümkün olduğunca, eklemleri tümüyle hareket ettirmesidir. Günlük yaşamda, eklem hareketleri genelde tüm hareket aralığının çok altında kalır, bu nedenle kaslar kademeli olarak küçülebilir.

Vücudunuzu her gün, bir dizi harekete geçirmek yeterlidir ve daha uzun süre “daha iyi” çalışmaya devam edeceğinizin ne kadar açık olduğunu göreceksiniz. Kendinizi tüm hareketleri hemen yapmaya zorlamayın. Sizi zorlayan hareket dizileri varsa bir süreliğine onları atlayarak egzersize devam edin.

Egzersizler ayrıca çevikliği ve düz duruşu artırabilir ve bu da uzun süre oturduğunuz bir sandalyeden kalkmak veya yere eğilmek gibi basit şeylere yardımcı olabilir. Bel tutulması, boyun tutulması gibi sorunlarınız ortadan kalkabilir.

Ayrıca, sabahları rajio taisou gibi hafif egzersizler vücudunuzun kan akışını hızlandırır ve enerji verir, eklemlerinizi gevşeterek birikmiş sertliklerden kurtulmanızı sağlar.

İstatistiklere göre Japonların %30 u her sabah 5 dakika rajio taisou yapıyor. Özellikle de Japonya’nın güneyinde bulunan Okinawa adasındaki ve dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı ‘Uzun Ömür Köyü’ lakaplı Ogimi kasabasında herkesin ortak özelliği her sabah 10 dakika rajio taisou yapmaları. Tabiki bu insanların uzun ve sağlıklı yaşamlarının tek sebebi rajio taisou değil, birçok unsur var ancak verimli ve sürekli bir egzersiz ile birlikte diğer insanlarla kurdukları takım ruhu bunların en önemlilerinden diyebiliriz.

İşte basit bir egzersiz gibi görünen aslında sıkı bir takım ruhu yaratan ve güne enerjik başlamanızı sağlayan rajio taisou belki sizlerin de okullarında, sınıflarında, işy erlerinde ya da evinde yapılmaya başlanır. Şimdi neden Japon icadı olan bir şeyi hayatımıza sokalım diyor olabilirsiniz. Evet katılıyorum keşke ülkemizde de böyle verimli icatlar olsa da yapsak. Ben hiçbir ofiste ya da okulda sabah rutini olarak böyle bir grup egzersizine rastlamadım. Çoğunlukla masanın başından kalkmaya üşeniyoruz, tam kalkıp iki egzersiz yapalım derken de utanıyoruz şimdi etraftakiler ne der diye. Bu nedenle türlü bahaneler üretmeden uygulamaya koyulma zamanı.. Dünyada yapılan tüm güzel şeyler denenmeye değerdir. Sağlık açısından da size fayda sağlayacak bu teknik aşağıdaki temel hareketlerin komut halinde yapılması ile oluşuyor.

Rajio taisou yaparken size uygun olmayan hareketler varsa onları atlayın. İlk olarak videolar izleyerek hareketleri birkaç kez tekrar etmenizi tavsiye ederim. Daha sonraki günlerde müziğin ritmine alışarak hareketleri ezberden yapmaya başlayacaksınız zaten. En az bir ay her sabah 5-10 dakika arası yaparsanız vücudunuzda ve enerjinizdeki farkı gördüğünüzde yapmaya devam edeceksiniz…
Sağlıkla ve mutlulukla kalın…
İnci AYGÜN

Karanfilin faydaları yararları. Karanfil Halsizliğe iyimi geliyor

 

karanfil

Çoğumuz gerek psikolojik sorunlar gerekse günün yorgunlukları ve çeşitli sağlık sorunlarından ötürü yorgun ve bitkin hissederiz. Özellikle zihin yorgunluğu ve hareketsiz yaşam bir araya geldiğinde sürekli bir uyku hali, uyunsa bile dinlenememe, halsizlik gibi sorunlar oluşturur. Birazdan anlatacağımız yöntemi uyumamanız gereken durumlardada kullanabilirsiniz.

Karanfilli çayın yararları

Karanfili çayımıza katarak basitçe faydalanabiliriz işte tarifi 2-3 Karanfili çay demlerken demliğe atıyoruz ve böylece karanfilli çay içiyoruz. İşte bu kadar basit. Sizi gün boyu ne kadar dinçleştirdiğini, halsizliğinizin geçtiğini göreceksiniz. Akşam belli bir saatten sonra içmemenizi öneririz zira gece uyuyamayabilirsiniz. Karanfil sayısını artırabilirsiniz, birazda damak tadı ile alakalı bir durum bu. Karanfilli çay etkisini yarım saate kalmadan gösterecektir.

Karanfilin Faydaları Karanfil nelere iyi gelir:

-Karanfil ağız ve miğde salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle miğde ve bağırsak tembelliğini gidererek Metabolizmayı hızlandırır.
-Karanfil çok güçlü bir dezenfektandır. Miğde ve bağırsakları dezenfekte ederek kokuşmaları ve doğal olarak gazı giderir. Bu nedenle ishale karşıda etkilidir. Bulaşıcı hastalıklardan ve mikrobik hastalıklardan korur. Mantarlara, bakterilere ve virüslere karı etkilidir.
-Karanfilin en enteresan özelliklerinden biride yiyecekleri bozulmaya karşı korumasıdır. Bu özelliğini sindirim sistemimizdede gösterir ve bağısaklarda kalan besinlerin bozulmasını önler. Bu nedenle gıda zehirlenmelerine karşı etkilidir. Aynı etki kansere karşıda koruyucu etki gösterir.

-Bedeni dinçleştirir ve zihni yorgunlukları giderir. Sinir sistemini destekler. Öyleki sinirsel nedenlerle oluşan baş ağrılarını dahi geçirdiği söylenir.
-Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir.
-Cinsel gücü artırır.
-İdrar söktürücüdür. Bu sayede vucutta oluşan suyu, ödemleri attırır.
-Verem hastalığında gıda takviyesi olarak kullanılır.
-Manganez, Magnezyum, Omega3 ve K vitamini ihtiva eder.
-İyi bir antioksidandır. Vucudun toksin atıklardan arınmasını sağlar.
-Bronş açıcıdır.

Meyve ve Sebzelerin faydaları vitaminleri etkileri yan etkileri

meyve sebze resimleri33

MUZ’un faydaları
B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde
ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.

ŞEFTALİ’nın faydaları
C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun ‘ savunma sistemini güçlendirir.

YABAN  MERSİNİ’nin faydaları
Portakala göre 3 kat fazla antioksidana sahiptir.

ÜZÜM’ün faydaları
Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

YEŞİL BİBER’in faydaları
C vitamini yönünden çok zengindir. Güçlü bir antioksidandır.

VİŞNE’in faydaları
A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide I üzerinde olumlu etkileri vardır.

KAVUN’un faydaları
Kol arkalarındaki lekelenmelere ve pul pul dökülmelere engel olur. Haftada en az üç kez birkaç dilim kavun yiyin.

KİRAZ’in faydaları
Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.

meyve sebze resimleri

BROKOLİ’in faydaları
A ve C vitaminleri ile karaten bakımından zengin olmasından dolayı, cildin kendini onarma gücünü artırarak esnekliğini korumaya yardımcı olur.

BAMYA’in faydaları
A, B ve C vitamini içerir. Sindirime vardımcıdır. ,

BAKLA’nin faydaları
A ve C vitamini içerir. Lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur.

DOMATES’in faydaları
Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini 1 içerir. Hücre yenilenmesinde, bağışıklığın artmasında, kemik ve kas gelişiminde etkilidir. Domatesin içindeki likopen, kırışıklıkların hafiflemesine ve cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

KABAK’in faydaları
Kve C vitamini içerir. Kanın pıhtılaşmasını düzenler. Kemik gelişimini sağlar. Böbrek fonksiyonlarında favdalıdır

MAYDANOZ’un faydaları
Çok yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrıca folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Büyüme, kemik ve diş gelişiminde etkindir

SARIMSAK’in faydaları
A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yaşlanmayı geciktirir. Kireçlenmede faydalıdır. Yüksek tansiyonu ayarlar. Doğal antibiyotiktir. Ödem sökücüdür. Damar gelişiminde faydalıdır.

PATLICAN’in faydaları
B1.B2, CveA vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelir. Cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalıdır.

HAVUÇ’un faydaları
A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. ‘ Cilt ve kemik sağlığında, hücre yenilenmesinde faydalıdır. Saç dökülmesini azaltır ve saçı canlandırır, içindeki karaten sayesinde kırışıklıkları azaltarak cildin nem dengesini korur.

PATATES’in faydaları
C ve B vitamini ile fosfor ve potasyumdan zengindir. Hazımsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarında faydalıdır. Kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Nişasta içeriğinden dolayı kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabilir.

SALATALIK’in faydaları
A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Cildi nemlendirir, idrar yolları enfeksiyonlarında faydalıdır. Bol miktarda posa içermesinden dolayı bağırsak çalıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve toksin atıcıdır.

SOĞAN’in faydaları
A, Bve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Doğal antibiyotiktir. Bronş açıcı, bağırsak çalıştırıcıdır. Dayanıklılığı artırır. Kemik ve diş sağlığında faydalıdır.