Dünyanin en küçük hayvanları

1) Cüce “İpek Maymun”
dünyanın en ilginç hayvanları Ağaçlarda yaşayan cüce “ipek maymun”, dünyanın en küçük maymunu. En fazla 12 cm uzunluğa ve 168 gram ağırlığa kadar büyüyebiliyorlar.

Amazon ormanlarında yaşayan bu sevimli hayvanlar, boyutlarına oranla inanılmaz yüksek ses çıkarma yeteneğine sahipler. Çığlıkları ormanın bir ucundan diğer ucuna yankılanabiliyor.

ipek maymun
ipek maymun

2) Kitti’nin Domuz Burunlu Yarasası
Kitti’nin domuz burunlu yarasası –diğer bir adıyla yabanarısı yarasa- bilinen en küçük memeli. Yetişkinleri ortalama 2 gram ve 30-40 milimetreler. Büyük kulakları, kırmızı-kahverengi tüyleri ve domuz burnu gibi burunları var.Tayland ve Myanmar’da yaşıyorlar.

Domuz Burunlu Yarasa
Domuz Burunlu Yarasa3) Brookesia Minima Bukalemun
Brookesia minima bukalemun, 2.5 cm uzunluğuyla dünyanın en küçük sürüngenlerinden biri. Madagaskar ormanlarında yaprakların arasında zorla fark edilen bu hayvan, gelişmiş bir bukalemunun tırnak boyuna gelinceye kadar çekmiş hali sanki.

Brookesia Minima Bukalemun
Brookesia Minima Bukalemun

4) Paedocyris Sazanı

2006’da, Sumatra bataklıklarında bulunan paedocypris sazan, dünyanın en küçük balığı. En fazla 7.9 milimetreye kadar uzayabiliyorlar. Beyinlerini korumasız bırakan gelişmemiş bir kafatasına sahipler ve planktonlarla besleniyorlar. Palmiye yağı üretimi için Endonezya bataklıklarının kurutulması nedeniyle soyları tükenmek üzere

Paedocyris Sazanı
Paedocyris Sazanı

5) Filipin “Cadı Maki”si
Böcek gözlü, tüylü küçük Filipin “cadı maki”si, dünyanın en küçük maymunu farz ediliyor. Fakat bu maki, aslında bir maymun bile değil! Bilim adamları bu canlıyı koyacak bir kategori bulamıyorlar çünkü bu cadı maki benzersiz.

Günlerini ağaç gövdelerindeki küçük deliklerde uyuyarak, gecelerini de böcek avlayarak geçiriyorlar. Ortalama 10-12 cm uzunluğa ve 20 cm uzunlukta bir kuyruğa sahipler. Cadı maki hakkında ilginç bir bilgi daha: gözleri midelerinden daha büyük!

Cadı Maki
Cadı Maki

6-) Arı-Sinekkuşu
Erkek arı-sinekkuşu, dünyanın en küçük kuşu. Küba’nın yerlilerinden olan bu kuşlar, ortalama 1.8 gram ağırlığa ve 5 cm uzunluğa sahipler. Kanatlarını saniyede 80 kere çırpabiliyorlar ve bunu insan gözü algılayamıyor. Hatta dikkatli bakmazsanız, onu bir böcekle bile karıştırabilirsiniz!

arı sinekkuşu
arı sinekkuşu

7) Leptotyphlops Carlae Yılanı
Dünyanın en küçük yılanı 2008 Ağustos’unda Barbados’ta bulundu. Bir spagetti kadar ince ve yetişkinleri bile kendi etraflarında dolandıklarında bir bozuk parayı ancak kaplıyorlar. Böcek larvalarıyla beslenen bu yılan, yaşam alanının binalarla kaplanması nedeniyle çok az sayıda kalmış durumda.

Leptotyphlops Carlae Yılanı
Leptotyphlops Carlae Yılanı

8) Bayan Denizatı
Bayan Denizatı, bir insanın serçe parmağından yani 16 milimetreden daha büyük değil. Endonezya kıyılarında içlerinde yaşadıkları mercanlarda onları farketmek çok güç.

Bayan Denizatı
Bayan Denizatı

9) Fare Maymun
Madagaskar’ın fare maymunu resmi olarak en küçük gelişmiş canlı. Nadiren yaşadıkları ağaçları terkediyorlar ve geceleri hareket ediyorlar, bu yüzden sekiz Fare Maymun türünün yeni tanımlanmış olması pek şaşırtıcı değil. Kısıtlı yaşam alanlarını kaybettikleri için, neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Fare Maymun
Fare Maymun

10) Pembe Peri Armadillo
“Pembe Peri” adını duyduğunuzda, muhtemelen pembe zırhlı ve ürpertici uzun tırnaklı bir memeli düşünmemişşinizdir. Pembe Kokoş Armadillo, biraz değişik bir yaratık ve çok sıklıkla görülmüyor. Armadillo’nun sırtındaki kabuk neredeyse vücudundan ayrı. Arjantin’in otlaklarında ve kumlu ovalarında yaşıyor.

Pembe Peri Armadillo
Pembe Peri Armadillo

11) İberya Kurbağası
Diğer bir küçük yaratık, Küba’da bir dağda yakın zamanlarda keşfedilmiş olan İberya Kurbağası. 8.5 milimetre boyundaki örnekleri bulundu ve kendisi dünyanın en küçük kurbağası oldu. O güne kadarki rekorun sahibi olan Brezilyalı altın kurbağa ise 9 milimetre boyutlarındaydı. İberya kurbağasının neslinin tükeniyor olması dışında hakkında pek az şey biliniyor.

İberya Kurbağası
İberya Kurbağası

12) Dünyanın En Küçük Kedisi Peebles
Küçük canlılara ek olarak, genelde büyük olan bazı türlerin de küçük örnekleri var. Peebles, bunların arasında, Guiness Rekorlar Kitabı tarafından yaşayan en küçük kedi olarak ilan edildi.

Dünyanın En Küçük Kedisi Peebles
Dünyanın En Küçük Kedisi Peebles

Bu fotoğraf çekildiğinde, Peebles iki yaşındaydı ve bir bardağa girebilecek ölçülerdeydi. Peebles’in genetik bir kusuru var ve kilosunu koruyabilmesi için günde en az dört kez beslenmesi gerekiyor.

13) Dünyanın En Küçük Köpeği Ducky
Ducky üç yaşında Chihuahua cinsi bir köpek. Kolaylıkla bir önceki rekor sahibi olan 5.4 inç uzunluğundaki diğer Chihuahua’yı alt etmeyi başardı. Ama bu onun şimdiye kadar kaydedilmiş olan en küçük köpek olduğu anlamına gelmiyor. Bu şeref sadece 2.8 inç uzunluğundaki bir Yokshire teriyerine ait.

Dünyanın En Küçük Köpeği Ducky
Dünyanın En Küçük Köpeği Ducky

14) Dünyanın En Küçük Hamster’i Peewe
Peewe bir inçten bile küçük yetişkin bir hamster. Normal boyutlardaki Hamster’larla kıyaslandığında, Peewe yeni doğmuş gibi gözüküyor. Sahibinin dediğine göre, Peewe 3 haftalıkken büyümesi durdu.

Dünyanın En Küçük Hamster’i Peewe
Dünyanın En Küçük Hamster’i Peewe

15) Dünyanın En Küçük Atı Thumbelina
Dünyanın en küçük atı sadece 17 inç uzunluğunda, yani bir kediden biraz daha büyük. Minyatür atlar üreten bir çiftlikte doğan Thumbelina, çiftliğin 34 inç boyutlarına erişebilen diğer atlarına göre de çok minik. Yani, ona kısaca “minyatürün minyatürü” diyebiliriz.

Dünyanın En Küçük Atı Thumbelina
Dünyanın En Küçük Atı Thumbelina

Comments

comments

1 Star2 Stars345 (No Ratings Yet)
Loading...

2 thoughts on “Dünyanin en küçük hayvanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top