Karanfilin faydaları yararları. Karanfil Halsizliğe iyimi geliyor

 

karanfil

Çoğumuz gerek psikolojik sorunlar gerekse günün yorgunlukları ve çeşitli sağlık sorunlarından ötürü yorgun ve bitkin hissederiz. Özellikle zihin yorgunluğu ve hareketsiz yaşam bir araya geldiğinde sürekli bir uyku hali, uyunsa bile dinlenememe, halsizlik gibi sorunlar oluşturur. Birazdan anlatacağımız yöntemi uyumamanız gereken durumlardada kullanabilirsiniz.

Karanfilli çayın yararları

Karanfili çayımıza katarak basitçe faydalanabiliriz işte tarifi 2-3 Karanfili çay demlerken demliğe atıyoruz ve böylece karanfilli çay içiyoruz. İşte bu kadar basit. Sizi gün boyu ne kadar dinçleştirdiğini, halsizliğinizin geçtiğini göreceksiniz. Akşam belli bir saatten sonra içmemenizi öneririz zira gece uyuyamayabilirsiniz. Karanfil sayısını artırabilirsiniz, birazda damak tadı ile alakalı bir durum bu. Karanfilli çay etkisini yarım saate kalmadan gösterecektir.

Karanfilin Faydaları Karanfil nelere iyi gelir:

-Karanfil ağız ve miğde salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır. Bu nedenle miğde ve bağırsak tembelliğini gidererek Metabolizmayı hızlandırır.
-Karanfil çok güçlü bir dezenfektandır. Miğde ve bağırsakları dezenfekte ederek kokuşmaları ve doğal olarak gazı giderir. Bu nedenle ishale karşıda etkilidir. Bulaşıcı hastalıklardan ve mikrobik hastalıklardan korur. Mantarlara, bakterilere ve virüslere karı etkilidir.
-Karanfilin en enteresan özelliklerinden biride yiyecekleri bozulmaya karşı korumasıdır. Bu özelliğini sindirim sistemimizdede gösterir ve bağısaklarda kalan besinlerin bozulmasını önler. Bu nedenle gıda zehirlenmelerine karşı etkilidir. Aynı etki kansere karşıda koruyucu etki gösterir.

-Bedeni dinçleştirir ve zihni yorgunlukları giderir. Sinir sistemini destekler. Öyleki sinirsel nedenlerle oluşan baş ağrılarını dahi geçirdiği söylenir.
-Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir.
-Cinsel gücü artırır.
-İdrar söktürücüdür. Bu sayede vucutta oluşan suyu, ödemleri attırır.
-Verem hastalığında gıda takviyesi olarak kullanılır.
-Manganez, Magnezyum, Omega3 ve K vitamini ihtiva eder.
-İyi bir antioksidandır. Vucudun toksin atıklardan arınmasını sağlar.
-Bronş açıcıdır.

Meyve ve Sebzelerin faydaları vitaminleri etkileri yan etkileri

meyve sebze resimleri33

MUZ’un faydaları
B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde
ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.

ŞEFTALİ’nın faydaları
C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun ‘ savunma sistemini güçlendirir.

YABAN  MERSİNİ’nin faydaları
Portakala göre 3 kat fazla antioksidana sahiptir.

ÜZÜM’ün faydaları
Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

YEŞİL BİBER’in faydaları
C vitamini yönünden çok zengindir. Güçlü bir antioksidandır.

VİŞNE’in faydaları
A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide I üzerinde olumlu etkileri vardır.

KAVUN’un faydaları
Kol arkalarındaki lekelenmelere ve pul pul dökülmelere engel olur. Haftada en az üç kez birkaç dilim kavun yiyin.

KİRAZ’in faydaları
Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.

meyve sebze resimleri

BROKOLİ’in faydaları
A ve C vitaminleri ile karaten bakımından zengin olmasından dolayı, cildin kendini onarma gücünü artırarak esnekliğini korumaya yardımcı olur.

BAMYA’in faydaları
A, B ve C vitamini içerir. Sindirime vardımcıdır. ,

BAKLA’nin faydaları
A ve C vitamini içerir. Lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur.

DOMATES’in faydaları
Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini 1 içerir. Hücre yenilenmesinde, bağışıklığın artmasında, kemik ve kas gelişiminde etkilidir. Domatesin içindeki likopen, kırışıklıkların hafiflemesine ve cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

KABAK’in faydaları
Kve C vitamini içerir. Kanın pıhtılaşmasını düzenler. Kemik gelişimini sağlar. Böbrek fonksiyonlarında favdalıdır

MAYDANOZ’un faydaları
Çok yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrıca folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Büyüme, kemik ve diş gelişiminde etkindir

SARIMSAK’in faydaları
A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yaşlanmayı geciktirir. Kireçlenmede faydalıdır. Yüksek tansiyonu ayarlar. Doğal antibiyotiktir. Ödem sökücüdür. Damar gelişiminde faydalıdır.

PATLICAN’in faydaları
B1.B2, CveA vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelir. Cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalıdır.

HAVUÇ’un faydaları
A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. ‘ Cilt ve kemik sağlığında, hücre yenilenmesinde faydalıdır. Saç dökülmesini azaltır ve saçı canlandırır, içindeki karaten sayesinde kırışıklıkları azaltarak cildin nem dengesini korur.

PATATES’in faydaları
C ve B vitamini ile fosfor ve potasyumdan zengindir. Hazımsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarında faydalıdır. Kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Nişasta içeriğinden dolayı kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabilir.

SALATALIK’in faydaları
A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Cildi nemlendirir, idrar yolları enfeksiyonlarında faydalıdır. Bol miktarda posa içermesinden dolayı bağırsak çalıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve toksin atıcıdır.

SOĞAN’in faydaları
A, Bve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Doğal antibiyotiktir. Bronş açıcı, bağırsak çalıştırıcıdır. Dayanıklılığı artırır. Kemik ve diş sağlığında faydalıdır.

Scroll To Top